Поради для буковинських господарів: як захистити рослини у літню спеку

Поради для буковинських господарів: як захистити рослини у літню спеку, Вікторія Грабенко

При відсутності потрібної кількості вологи в ґрунті активні всмоктувальні не здатні забезпечити рослину поживними речовинами. Саме тому сайт 0372.ua підготував для буковинських господарів кілька корисних порад, як захистити свій город від спеки влітку.

Поради для буковинських господарів: як захистити рослини у літню спеку, фото-1

Зазвичай ми чекаємо приходу літа і радіємо теплу. Але зі стрімкою зміною клімату, це тепло стає, м'яко кажучи, не зовсім комфортним. Часто вже в травні термометри показують більше +30 градусів, а дощі бувають рідко, якщо взагалі бувають. Важко пережити спеку людині, але не менш важко - рослинам. Людина ще може знайти порятунок від літньої спеки, сховавшись у тіні дерев або в приміщенні з кондиціонером. А ось рослинам набагато гірше: з місця посадки вони не втечуть і про допомогу нас не попросять.

Придивіться до своїх вихованців. Рослини можуть розповісти нам про свої проблеми в цей важкий для них період тільки станом листя і пагонів. Якщо листочки мляві, з підсохлими краями, почали жовтіти або червоніти, як восени - це сигнал про те, що ваші підопічні страждають від спеки. Отже, наше завдання допомогти їм вижити, а також не втратити декоративність і майбутній урожай.

Організуємо правильний полив

При відсутності потрібної кількості вологи в ґрунті активні всмоктувальні не здатні забезпечити рослину всіма необхідними поживними речовинами. Що робить рослина в таких умовах? Вона намагається вижити будь-якою ціною, позбавляючись від усього зайвого: скидає зав'язь (забагато поживних речовин йде на її розвиток), скидає листя (намагаючись зменшити випаровування вологи), скидає квіткові бруньки майбутнього сезону (рослині не до того). Тому не дивно, що навіть врятована від спеки рослина в наступному році навряд чи дасть рясне цвітіння або хороший урожай.

Поливати рослини треба правильно!

При стійкій спекотній погоді поливати потрібно багато. Щоб це зрозуміти, варто згадати про те, що всмоктувальні розташовані на кінцях кореневої системи, і ця глибина біля кожної рослини своя. Скажімо, коріння яблуні і груші йдуть у землю на глибину не менше 1 м. Кісточкові (абрикос, слива, алича) не менше 0,7-0,8 м, ягідні кущі (смородина і агрус) - на 40-50 сантиметрів. І ось на цю глибину, щонайменше, необхідно промочити землю. А краще, ще глибше!

Поради для буковинських господарів: як захистити рослини у літню спеку, фото-2

Небезпека поверхневого поливу

Не намагайтеся в літню посуху поливати часто і потроху, керуючись принципом «хоч потроху, але щоб усім води вистачило». Таким чином, ви досягнете зворотного ефекту. Промочивши тільки верхній шар ґрунту, ви пропонуєте своїм рослинам розвивати кореневу систему саме в цьому комфортному для них шарі землі. В результаті, глибоко розташовані всмоктувальні в умовах сухого ґрунту розвиваються погано, а то і зовсім відмирають. Коренева система росте не вглиб, а вшир - на невелику глибину, формується поверхнева.

Ну і нехай, скаже хтось, і буде поверхневою, а я і далі буду поливати, як виходить - потроху. І це помилка. Поверхнева коренева система більш уразлива і беззахисна перед зимовими морозами і сильним вітром і більш залежна від регулярності поливів. При найменшому збої в таких частих поливах невеликими порціями (зламався насос, поїхали у відпустку) такі рослини найпершими постраждають від спеки.

Тому краще поливати рідше, але великими порціями. Скажімо, дорослій яблуні буде потрібно не менше 100 л води за раз. Хоча варто зауважити, що великі дорослі дерева менш уразливі, тому що при правильній агротехніці їх коренева система вже подолала шар родючого ґрунту і пішла глибше, досягнувши шарів з невисокою температурою і постійною вологістю. А ось молоді рослини і тим більше саджанці, води вимагають багато. Але поливати треба розумно, щоб і рослину напоїти, і дефіцитну вологу даремно не витратити.

Куди лити воду при поливі

Пам'ятаючи про те, що всмоктувальні розташовані на кінцях кореневої системи, на її периферії, не варто виливати воду безпосередньо біля стовбура дерева або підстави куща. У цих місцях всмоктуючих корінців якщо і є, то дуже мало. Тут розташовані старі товсті корені. Вони служать своєрідним «трубопроводом» між активною частиною коренів, кроною і гілками рослини. З ним передаються всі поживні речовини. Товсті корені до того ж міцно тримають дерево в землі, роблячи його стійким. Самі ж вони корисні речовини практично не вбирають.

Поради для буковинських господарів: як захистити рослини у літню спеку, фото-3

Поливати потрібно на відстані. На якій? Підійдіть до рослини і проведіть умовну вертикальну лінію, від кінчиків крайніх гілок до землі. От саме в цьому місці і розташована основна частина всмоктуючих корінців, які потребують поливу. Поливаючи у межах цієї умовної площини, ви будете поливати саме ті корені, які потрібно, і при цьому будете максимально економити воду.

До речі, про економію, не кидайте шланг прямо на землю, щоб вода розтікалася на всі сторони. Зробіть в пристовбурних колах кільцеві канавки. У невеликих рослин або саджанців така канавка може бути одна, у великих і дорослих 2-3 і більше. Саме в ці кільцеві канавки і потрібно вливати воду. Але навряд чи у вас вийде влити 100 л води за один раз. Робити це потрібно порціями: наповнилися канавки, воду перекрили, почекали, поки вбереться, і знову наповнили. І так, можливо, доведеться робити кілька разів.

Ну а як порахувати, скільки води влито? Зазвичай, роблять так: беруть секундомір або годинник і дізнаються, за який час з шланга набирається десятилітрове відро води. Потім кладуть шланг під дерево, включають воду і секундомір. Шляхом нескладних підрахунків легко зрозуміти, скільки води ви вже вилили і скільки ще потрібно. Наприклад, відро води набирається за 40 секунд. Значить, щоб вилити під дерево 100 л води нам потрібно 400 секунд, приблизно 7 хвилин.

Як визначити, коли потрібен полив

Якщо вам пощастило і вода у вас в необмеженій кількості, то легко впасти в іншу крайність - поливати дуже рясно і часто. Чим це загрожує? Корінню рослин і багатьом грунтовим мікроорганізмам для нормального життя потрібне повітря. Заливаючи коріння водою, ви витісняєте ґ грунту повітря і можете повністю позбавити їх «дихання», вони просто загинуть.

Для визначення чи потрібно поливати рослини чи ні, є простий, але ефективний спосіб. З допомогою лопати візьміть пробу землі на глибині 40-50 см. Цю землю стисніть у кулак, а потім розкрийте долоню. Що ви бачите перед собою? Щось на зразок ковбаски з ґрунту - вологість нормальна і полив не потрібен. Земля, як пісок, що сиплеться крізь пальці? Терміново потрібен полив. Земля, точніше, земляна рідина стікає з руки? Поливати не можна, і так перебір.

Як зберегти вологу надовго

Відмінний спосіб довше зберегти вологу в ґрунті - це мульчування. Використовуйте для цього всі можливі, наявні під рукою матеріали. Сіно, солома, хвоя, бур'яни без насіння, навіть старі газети або розібрані картонні ящики. Загалом, все те, що пропускає воду і повітря вниз до коріння, але перешкоджає перегріву ґрунту і випаровуванню вологи. До речі, мульча, ув'язнена товстим шаром (не менше 8-10 см) ще і пригнічує ріст бур'янів, перекриваючи їм світло. А бур'яни конкурують з нашими рослинами за дорогоцінну вологу і поживні речовини.

Поради для буковинських господарів: як захистити рослини у літню спеку, фото-4

Поєднуємо полив і підгодівлю

Ну, і остання порада. При правильно організованому поливі волога просочує весь земляний ком з кореневою системою рослини, і це прекрасна можливість для його підживлення. Поєднання поливу з підгодівлею дозволяє швидко і ефективно доставити всі необхідні речовини до корінців рослини.

Особливо ефективні сучасні водорозчинні комплексні мінеральні добрива або рідкі органічні підгодівлі: настій коров'яку, курячого посліду або зелених бур'янів. Головне - не перевищувати рекомендовані концентрації та строки внесення (добрива багаті азотом не вносять після того, як літо перевалить екватор).

Читайте також: поради для буковинських студентів щодо працевлаштування влітку.

корисні поради цікаві ідеї спека буковинці добрива літо город
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі