
08:30, 24 червня 2019 р.
Небезпечна поліція: які положення закону про поліцію порушують права буковинців?

Зовсім скоро нова Національна поліція відсвяткує четверту річницю від дня заснування. Реформа, що почалася у 2015 році, кардинально змінила структуру і принципи діяльності правоохоронного органу. Ми бачили значний позитивний вплив нововведення, але й негатив та недопрацювання досі залишилися.
Щось змінилося за ці чотири роки, а щось, на жаль, залишилося на своїх місцях. Іноді можна почути слова "реформа так і не почала діяти", але більшість українців задоволені результатами. Звичайно, мало хто знає, що деякі статті Закону можуть порушувати права громадян, зокрема, буковинців. Які ж саме? Проведемо аналіз.
П. 2 ч. 1 ст. 32 Закону України "Про Національну поліцію".
Відповідно до нового Закону "Про Національну поліцію", підстав для перевірки документів (ст. 32) у поліції побільшало. Одна з них звучить досить розмито і може тлумачитись поліцейським не на Вашу користь: поліцейський має право вимагати від Вас пред’явлення документів "якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення".
Існування такого наміру може по-різному тлумачитись законодавцем, поліцією тощо. Наявність такої норми виглядає штучною, адже усі інші пункти зазначають підстави, тобто обґрунтовані припущення з боку працівника поліції.
Ч. 2 ст. 33 Закону України "Про Національну поліцію".
Поліцейський має право Вас опитати. Під опитуванням розуміється поліцейський захід збору інформації шляхом звернення з питаннями до особи, тобто безпосереднього спілкування та фіксування відповіді опитуваного. Варто пам’ятати, що це лише превентивний захід, і Ви вправі відмовитись повідомляти будь-яку інформацію. Опитування це не допит.
Воно проводиться з метою негайного отримання певної інформації, але в будь-якому випадку, надання цієї інформації є добровільним.
Ст. 34 Закону України "Про Національну поліцію".
Законом введено новий інститут "поверхневої перевірки", що узаконив (у значенні закріплення на рівні закону) старий інститут зовнішнього (поверхневого) огляду, передбаченого Статутом патрульно-постової служби. Поверхнева перевірка є превентивним поліцейським заходом, що полягає у візуальному огляду особи, речей або транспортного засобу. Здійснюється особами відповідної статі.
Проте протокол про таку перевірку не складається, що несе певні загрози порушення Ваших прав (на відміну від "огляду особи", передбаченого в Кодексі про адміністративні правопорушення, де складення протоколу або зазначення у протоколі про затримання/адміністративне правопорушення є обов’язковим). Поверхнева перевірка може передувати особистому огляду і огляду речей (ст. 264 КУпАП, ч. 5 ст. 236 КПК). При цьому, виділяють три типи поверхневої перевірки: а) поверх. пер. фізичної особи (громадянина); б) поверх. пер. речі; в) поверх. пер. транспортного засобу.
П. 7,8 ч. 1, ч. 2 ст. 26 Закону України "Про Національну поліцію".
Будь-хто, затриманий за скоєння адміністративного правопорушення, може бути підданий дактилоскопіюванню (зняття відбитків пальців) задля отримання біометричних даних. Попередній Закон "Про міліцію" дозволяв проводити таку процедуру тільки для затриманих за скоєння злочину або осіб, які піддані адміністративному арешту (адміністративне покарання, яке призначається судом на строк до 15 діб). Така інформація зберігається на дактилокартах, що надсилаються у Науково-дослідні експертно-криміналістичні центри МВС України (НДЕКЦ).
Прикметно, що термін зберігання біометричних даних невизначено (Наказ МВС України №785 від 11.09.2001 року "Про затвердження Інструкції про порядок функціонування дактилоскопічного обліку експертної служби МВС України"). Це означає, що Ваші біометричні дані можуть бути в будь-який час свавільно використані не у Ваших інтересах.
Читайте також: які основні принципи діяльності Національної поліції?
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:36
Вчора
19:50
Вчора
18:22
Вчора
17:22
Вчора
16:50
Вчора
15:46
Вчора
14:24
Вчора
13:10
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 17 березня
18:43, 18 червня
18:43, 18 червня
15:12, 10 червня
09:44, 17 червня
live comments feed...
Коментарі