Фото
13:56, 9 липня 2019 р.
Виявляється по-різному, але є у багатьох: що варто знати буковинцям про сколіоз?
Фото
Бічне викривлення хребетного стовпа зі скручуванням навколо осі має медичну назву – сколіоз. Сколіоз одне з найчастіших захворювань кісткової системи, що викликає деформацію хребта. Зустрічається цей недуг у більш ніж 70% дорослого населення.
Про особливості сколіозу, його причини, ускладнення та лікування розповів експерт Департаменту охорони здоров'я з дитячої ортопедії і травматолоії Андрій Мартинов, пише сайт Департаменту Охорони здоров'я Чернівецької ОДА.
Сколіоз (грец. skoliosis — викривлення) — це захворювання опорно-рухового апарата, що характеризується викривленням хребта у фронтальній (боковій) площині з розворотом хребців (торсія) навколо своєї вертикальної осі. Процес формування сколіотичної деформації — це результат взаємодії чинників, що порушують вертикальне положення хребта, й пристосувальних реакцій, спрямованих на збереження вертикального положення. Приблизно у 80 % усіх випадків причина виникнення викривлень невідома.
Сколіоз може починатися в будь якому віці. Найчастіше він зустрічається в період швидкого зростання — у віці від 6 до 24 місяців, 5 — 8 років, 11 — 14 років життя.
Зі збільшенням викривлення зростає тенденція до погіршення проблем загального стану здоров’я. Сильні сколіози є причиною деформації тулуба та його укорочення і призводять до зменшення об’єму грудної клітки і черевної порожнини.
Класифікація:
Існує декілька класифікацій сколіозу заснованих на причині його виникнення, особливостях перебігу сколіотичної хвороби, ступеня виразності викривлення тощо.
Сколіоз хребта поділяється на такі групи:
- Залежно від походження:
- — сколіози міопатичного походження (як наслідок патології розвитку м’язової тканини і зв’язок)
- — сколіози неврогенного походження (як наслідок поширеного ураження спинного мозку при поліомієліті)
- — диспластичні сколіози (аномалії розвитку хребців і ребер)
- — рубцеві (обумовлені захворюваннями грудної клітки, що призводять до утворення рубцевої тканини, що перешкоджає нормальній роботі й положенню хребта)
- — ідіопатичні (походження невідоме)
- — посттравматичні (як наслідок перенесених травм хребта, грудної клітки, тазу, кінцівок)
За формою викривлення хребта сколіоз поділяється на:
- С-подібний(з однією дугою викривлення хребта),
- S- подібний(з 4-ма дугами),
- Z- подібний(з 3-ма дугами)
Рідше причиною стає:
- церебральний параліч
- м’язова дистрофія.
- травми або інфекції хребта.
Ознаки захворювання зазвичай з’являються в період активного росту у підлітків. У хлопчиків протікає частіше в легкій формі, ніж у дівчаток.
Як проявляється сколіоз
- одне плече вище іншого;
- одна лопатка виступає більше, ніж друга;
- нерівна талія;
- одне стегно вище іншого.
Які можуть бути ускладнення
У більшості людей сколіоз протікає в легкій формі. Ті, хто страждав на сколіоз в дитинстві і не лікував його, швидше за все скаржитимуться на хронічні болі в спині.
У деяких випадках при важких формах можуть бути серйозні ускладнення – грудна клітка може здавлювати легені і серце, що ускладнює дихання і серцеву діяльність.
Виявити сколіоз може лікар, він оцінить стан грудної клітини та спини, перевірить рефлекси.
При необхідності буде призначений рентген хребта. У деяких випадках призначають комп’ютерну томографію або магнітно-резонансну томографію, щоб виключити інші хвороби.
Лікування сколіозу
Легкі форми сколіозу не вимагають спеціального лікування. Досить індивідуально підібраного курсу фізичних вправ для зміцнення м’язового каркаса. Якщо розвивати м’язи рівномірно і правильно, вони здатні частково або навіть повністю “витягати” спину і робити її прямий.
У запущених випадках, якщо кістки дитини все ще ростуть, то застосовується носіння корсета – спеціального жорсткого пристосування, яке фіксує тулуб. Корсет не вилікує сколіоз, але зупинить подальше прогресування. Носити такий корсет потрібно цілодобово – чим більше часу, тим він ефективніший. Знімати його можна, коли дитина займається гімнастикою або спортом. Щойно перестають рости корсет знімається.
Хірургічне лікування застосовують у важких випадках, при цьому проводять фіксацію хребців кістковими трансплантатами, гвинтами і стрижнями.
Самостійно можна виправити сколіоз першого-другого ступеня. Більш пізні стадії захворювання коригуються єдиним шляхом – хірургічним. Для профілактики сколіозу необхідно:
- стежити за правильною поставою;
- не перебувати занадто довго в сидячій позі;
- уникати різких рухів і поворотів тулуба;
- рівномірно розподіляти навантаження, носячи сумки, рюкзаки, важкі предмети;
- уникати надмірних фізичних навантажень.
Читайте також: знов лишили і втекли: на буковинському кордоні зупинили чергову спробу контрабанди
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
10:31
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі