• Головна
 • Виявляється по-різному, але є у багатьох: що варто знати буковинцям про сколіоз?
Фото
13:56, 9 липня 2019 р.

Виявляється по-різному, але є у багатьох: що варто знати буковинцям про сколіоз?

Фото
Виявляється по-різному, але є у багатьох: що варто знати буковинцям про сколіоз?

Бічне викривлення хребетного стовпа зі скручуванням навколо осі має медичну назву – сколіоз. Сколіоз одне з найчастіших захворювань кісткової системи, що викликає деформацію хребта. Зустрічається цей недуг у більш ніж 70% дорослого населення.

Про особливості сколіозу, його причини, ускладнення та лікування розповів експерт Департаменту охорони здоров'я з дитячої ортопедії і травматолоії Андрій Мартинов, пише сайт Департаменту Охорони здоров'я Чернівецької ОДА.

Сколіоз (грец. skoliosis — викривлення) — це захворювання опорно-рухового апарата, що характеризується викривленням хребта у фронтальній (боковій) площині з розворотом хребців (торсія) навколо своєї вертикальної осі. Процес формування сколіотичної деформації — це результат взаємодії чинників, що порушують вертикальне положення хребта, й пристосувальних реакцій, спрямованих на збереження вертикального положення. Приблизно у 80 % усіх випадків причина виникнення викривлень невідома.

Сколіоз може починатися в будь якому віці. Найчастіше він зустрічається в період швидкого зростання — у віці від 6 до 24 місяців, 5 — 8 років, 11 — 14 років життя.

Виявляється по-різному, але є у багатьох: що варто знати буковинцям про сколіоз?, фото-1

Зі збільшенням викривлення зростає тенденція до погіршення проблем загального стану здоров’я. Сильні сколіози є причиною деформації тулуба та його укорочення і призводять до зменшення об’єму грудної клітки і черевної порожнини.

Класифікація:

Існує декілька класифікацій сколіозу заснованих на причині його виникнення, особливостях перебігу сколіотичної хвороби, ступеня виразності викривлення тощо.

Сколіоз хребта поділяється на такі групи:

 1. Залежно від походження:
 2. — сколіози міопатичного походження (як наслідок патології розвитку м’язової тканини і зв’язок)
 3. — сколіози неврогенного походження (як наслідок поширеного ураження спинного мозку при поліомієліті)
 4. — диспластичні сколіози (аномалії розвитку хребців і ребер)
 5. — рубцеві (обумовлені захворюваннями грудної клітки, що призводять до утворення рубцевої тканини, що перешкоджає нормальній роботі й положенню хребта)
 6. — ідіопатичні (походження невідоме)
 7. — посттравматичні (як наслідок перенесених травм хребта, грудної клітки, тазу, кінцівок)

За формою викривлення хребта сколіоз поділяється на:

 • С-подібний(з однією дугою викривлення хребта),
 • S- подібний(з 4-ма дугами),
 • Z- подібний(з 3-ма дугами)

Рідше причиною стає:

 • церебральний параліч
 • м’язова дистрофія.
 • травми або інфекції хребта.

Ознаки захворювання зазвичай з’являються в період активного росту у підлітків. У хлопчиків протікає частіше в легкій формі, ніж у дівчаток.

Як проявляється сколіоз

 1. одне плече вище іншого;
 2. одна лопатка виступає більше, ніж друга;
 3. нерівна талія;
 4. одне стегно вище іншого.

Які можуть бути ускладнення

У більшості людей сколіоз протікає в легкій формі. Ті, хто страждав на сколіоз в дитинстві і не лікував його, швидше за все скаржитимуться на хронічні болі в спині.

У деяких випадках при важких формах можуть бути серйозні ускладнення – грудна клітка може здавлювати легені і серце, що ускладнює дихання і серцеву діяльність.

Виявити сколіоз може лікар, він оцінить стан грудної клітини та спини, перевірить рефлекси.

При необхідності буде призначений рентген хребта. У деяких випадках призначають комп’ютерну томографію або магнітно-резонансну томографію, щоб виключити інші хвороби.

Лікування сколіозу

Легкі форми сколіозу не вимагають спеціального лікування. Досить індивідуально підібраного курсу фізичних вправ для зміцнення м’язового каркаса. Якщо розвивати м’язи рівномірно і правильно, вони здатні частково або навіть повністю “витягати” спину і робити її прямий.

У запущених випадках, якщо кістки дитини все ще ростуть, то застосовується носіння корсета – спеціального жорсткого пристосування, яке фіксує тулуб. Корсет не вилікує сколіоз, але зупинить подальше прогресування. Носити такий корсет потрібно цілодобово – чим більше часу, тим він ефективніший. Знімати його можна, коли дитина займається гімнастикою або спортом. Щойно перестають рости корсет знімається.

Хірургічне лікування застосовують у важких випадках, при цьому проводять фіксацію хребців кістковими трансплантатами, гвинтами і стрижнями.

Самостійно можна виправити сколіоз першого-другого ступеня. Більш пізні стадії захворювання коригуються єдиним шляхом – хірургічним. Для профілактики сколіозу необхідно:

 • стежити за правильною поставою;
 • не перебувати занадто довго в сидячій позі;
 • уникати різких рухів і поворотів тулуба;
 • рівномірно розподіляти навантаження, носячи сумки, рюкзаки, важкі предмети;
 • уникати надмірних фізичних навантажень.

Читайте також: знов лишили і втекли: на буковинському кордоні зупинили чергову спробу контрабанди

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#сколіоз #причини #лікування
12,0
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...