• Головна
  • Чернівці толерантні: чи використовують місцеві ЗМІ мову ворожнечі
17:34, 22 серпня 2019 р.

Чернівці толерантні: чи використовують місцеві ЗМІ мову ворожнечі

Чернівці толерантні: чи використовують місцеві ЗМІ мову ворожнечі

Як часто у чернівецьких онлайн-ЗМІ зустрічаються новини про національні меншини, та чи не вдаються місцеві журналісти до мови ворожнечі у висвітленні таких чи будь-яких інших новин, досліджували експерти Інституту масової інформації у серпні. Моніторинг п’яти місцевих онлайн-ЗМІ («0372», «Час», «АСС»«Погляд»«Буковина онлайн») проводився з 5 по 9 серпня включно.

Загалом, за моніторинговий тиждень у п’яти виданнях було опубліковано 579 новин. І всього лише шість публікацій або 1,03% від загальної кількості матеріалів стосувались представників етнічних груп.

Найбільше таких новин (3 матеріали) опублікував «Погляд». По одній новині про етнічні групи мали онлайн-ресурси «0372», «Час» і «АСС». Жодної публікації стосовно представників національних меншин не було на «Буковина онлайн».

Загалом, новини стосувались роботи українсько-румунського дитячого табору та депортації громадянина Грузії. 

Мовою ворожнечі прийнято вважати будь-які вислови, контекст чи візуальне зображення, що призводить до створення або ж поглиблення вже існуючої ворожнечі між відмінними за певними ознаками групами суспільства. Вдаючись до “хейт спічу” журналісти нерідко таким чином прагнуть посилити, як їм здається, цікавість до своєї новини. Через це медійники можуть спеціально вдаватись до маніпуляцій, порушуючи кодекси журналістської етики.

Отже, використання мови ворожнечі стосовно національних меншин було зафіксовано лише в єдиному випадку – у висвітленні бійки в одному з районів міста (“Різанина у Чернівцях”). Тільки один з п’яти ресурсів (“Час”), зробив акцент на приналежності учасників конфлікту до нацменшин: 

«П’ятеро представників національних меншин України (східної національності) влаштували різанину. Це люди, які працюють, в основному, на Калинівському ринку, де продають шкіряні вироби. Там заправляють азербайджанці…».

Решта ресурсів подала новину не вказуючи на національну приналежність учасників події.

Ще шість опублікованих у моніторинговий тиждень новин мали порушення журналістської етики щодо літніх людей та переселенців. Прояви дискримінації за віком і статтю зустрічалися в досліджуваний період в інших чотирьох виданнях («Погляд», «АСС», «Буковина онлайн» «0372»).

Так, журналісти використовували дещо зневажливі терміни у поданні матеріалів. Наприклад, ресурс «Погляд» використав термін «біженці» у публікації “За рік кількість зареєстрованих переселенців в Україні скоротилася майже на 120 тис.”  про кількість внутрішньо переміщених осіб, що не є коректним. Біженець – це людина, як змушена виїжджати за межі своєї країни, а ВПО з Криму та Донбасу вимушено переїжджають в інші регіони нашої країни, а не виїжджають за її межі. 

Сайти «АСС» і «Буковина онлайн» вживали оціночні висловлювання щодо учасників дорожньо-транспортних пригод:

“16 з половиною тисяч гривень штрафу за пошкоджену поліцейську автівку”:

"Завдяки детальному опису та оперативному реагуванню "героя" під градусом, було затримано вже за 10 хв. Було встановлено особу 20-річного зловмисника та викликано на місце слідчо-оперативну групу». («АСС»)

ДТП із «мажором» у Чернівцях: водій був п’яним і під «кайфом»(«Буковина онлайн»)

Решта публікацій стосувались дискримінації за віком у новинах про курйоз, який стався з афішею співачки Ольги Полякової у Чернівцях (“Оля Полякова запросила на свій концерт бабусю, яка зіпсувала її афішу у Чернівцях”). 

Очевидно, що використання у тексті визначень “бабулька”, “бабуся” не є коректним по відношенню до літніх людей: 

"Ну що, ви бачили це наймиліше відео, де бабулька підходить до моєї афіші і вирішила її виправити? І тут я дізналася, що чернівецькі організатори подали на бабусю заяву в поліцію за псування майна, і розшукують її. Я вас дуже прошу, організатори, якщо ви понесли якісь втрати, я готова їх відшкодувати ", - сказала Полякова.(«Погляд»).

Загалом, у моніторинговий період відсоток матеріалів, що містили прояви будь-якої мови ворожнечі від загальної кількості матеріалів становив усього 1,04%.

Альона Заіка, регіональна представниця Інституту масової інформації в Чернівецькій області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Читайте також: буковинець викрав 400 метрів кабелю і несправну пральну машину в односельця.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#змі #нацменшини
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...