• Головна
  • Вся правда про депресію: яким міфам часто вірять буковинці
Фото
15:05, 18 листопада 2019 р.

Вся правда про депресію: яким міфам часто вірять буковинці

Фото
Фото з сайту unsplash.com

Фото з сайту unsplash.com

У нашій мові є безліч синонімів для позначення слова депресія, але суспільство досі не визнає депресію хворобою. “Депресія - це від ліні”, “сильні люди знаходять сили боротися”, “копирсатися в собі менше треба” - часто цими словами оточення добиває людей із депресивним розладом, замість того, щоб допомогти. Які міфи поширені про депресію та куди звертатися за допомогою?

Про це повідомляє Уляна Супрун у своєму блозі.

Кожна шоста людина хоча б раз в житті переживала депресивний період. Жінки страждають депресією майже вдвічі частіше, ніж чоловіки. Депресію часто ігнорують та не діагностують лікарі, а самі пацієнти не поспішають звертатися по допомогу. Лише двоє з п’яти людей, що страждають депресією, залежністю чи тривожністю звертаються до лікарів за допомогою.

Зокрема у суспільстві існує багато міфів стосовно депресії. Через це багато людей соромляться цього стану, ігнорують ознаки депресії та не звертаються вчасно за допомогою.

Міф: Депресія - це від неробства, її лікує робота.

Правда: Депресію провокують життєві травматичні події, генетичні особливості людини, гормональні зміни, хронічні хвороби, а посилює її травматичний досвід минулого. Непрацездатність людини із клінічною депресією - це наслідок, а не причина депресії. Депресія може наставати внаслідок стресу через безробіття і тривалий період бідності, і при цьому заважати активному пошуку роботи та виходу із життєвої скрути.

Міф: Варто посміхатися життю і більше радіти, і депресія відступить.

Правда: Під час депресії в мозку відбуваються зміни, які роблять нас нездатними радіти, приміром, чи зосереджуватися. Щоб знову щиро посміхатися, потрібна допомога ззовні: медикаментозна та/або психологічна.

Також, людині з депресією треба змінити оцінку речей, що відбуваються в житті та почати інакше поводитися і дивитися на своє життя. Цьому вчить когнітивно-поведінкова терапія.

Міф: Антидепресанти - це наркотики, що не лікують, а просто викликають звикання.

Правда: Більшість антидепресантів не викликають звикання, але їх слід приймати упродовж періоду, який призначив лікар. Перші тижні проявляються побічні ефекти антидепресантів, а терапевтична дія настає згодом. І в цей час важливо не покинути терапію. Це пояснюють тим, що нейронним мережам потрібен час для відновлення і росту. Інколи лікар добирає інший препарат. Якщо припинення антидепресанту викликає повернення депресії, значить, лікування завершилося зарано.

Міф: Треба просто випити - і депресія відступить.

Правда: Зловживання алкоголем часто супроводжує депресію в чоловіків, і це тільки посилює її прояви. Алкоголь викликає тимчасове розслаблення і гальмування, але по мірі руйнації етанолу гальмівних медіаторів стає все менше, і тривожність посилюється.

Міф: Депресія настала, бо давно не було сексу.

Правда: Зміни в лібідо часто супроводжують депресивні стани, але є їхнім наслідком, а не причиною. При депресії частіше трапляється втрата сексуального потягу, аніж збільшення бажання. У разі появи еректильної дисфункції слід перевірити, чи немає в чоловіка депресії - причиною дисфункції може бути саме вона.

Людині в стані депресії необхідні передусім фізичні навантаження. Вони відволікають від звичного плину думок та сприяють формуванню нових нейронних зв’язків. А чи буде це пробіжка, тренажерний зал чи, коли з’явиться бажання, секс - вирішувати самим.

Міф: Депресія - це виключно духовна хвороба.

Правда: Депресія може бути наслідком хронічних хвороб, пов’язаних із запаленням чи болем, і мати соматичні прояви як-от біль в спині, суглобах, серці, викликати нудоту, закрепи чи діарею.

Міф: Депресія чи меланхолія - це хвороба вразливого юнацтва.

Правда: Люди старшого віку більш вразливі до депресії через наявність хронічних хвороб. Особливо ті, хто перебуває на лікуванні вдома чи в лікарні, овдовілі чи самотні люди. Крім цього, лікарі часто не бачать симптомів депресії в людей старшого віку, бо пояснюють їхні скарги іншими хворобами чи “віком”. Але депресія не є нормальною складовою старшого віку, наголошує Центр контролю захворювань, США (CDC).

ВООЗ радить такі запобіжні заходи, щоб запобігти депресії:

  • Лікувати хронічні хвороби, принаймні, не давати їм погіршуватися. Депресія може бути наслідком серцево-судинних хвороб, артриту чи діабету;
  • Займатися фізичними навантаженнями та залучати людей старшого віку до тренувань. Бути обізнаними щодо депресії, вміти її розпізнати у себе чи близьких. Вчити дітей і підлітків позитивному мисленню. Працювати з “групами ризику” і вчити їх справлятися з депресією. Включити заходи із запобігання та виявлення депресії в лікувальні програми;
  • Центр контролю захворювань США, радить роботодавцям пильнувати психічне здоров’я співробітників та боротися зі стигматизацією ментальних розладів. Люди мають не боятися сказати про свій стан і знайти допомогу, а не почути перелічені міфи і відчути сором;
  • Низка джерел закликає дотримуватися раціону, що запобігає депресії. Для цього слід уникати продуктів, які пов’язують або з депресією, або з хронічними хворобами: цукрів, процесованого м’яса, транс-жирів. Натомість більше споживати їжу рослинного походження, особливо ягоди, бобові і цільні злаки та рибу.

Якщо ви підозрюєте у себе депресію, зверніться передусім до сімейного лікаря. Лікар має перевірити, чи не викликані ці симптоми порушенням роботи щитоподібної системи, чи немає супутніх хронічних хвороб чи анемії, і направити за потреби до фахівців, що надають спеціалізовану медичну допомогу та/чи психотерапевта.

Читайте також: на Буковині цього року розпочали свій бізнес понад 5,9 тисяч платників.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Уляна Супрун #депресія #лікування #активність
12,0
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...