• Головна
  • Різдвяні традиції буковинських родин
фото
13:11, 7 січня 2020 р.

Різдвяні традиції буковинських родин

фото
Різдвяні традиції буковинських родин

7 січня православні християни східного обряду відзначають Різдво Христове. Це свято вважається одним із найважливіших серед релігійних свят, адже несе в собі глибоку духовну символіку та віру у переможність добра, щирості, миру. А ще – це свято сім’ї, об’єднаної тісними зв’язками та спільними традиціями.

Буковинці надзвичайно шанують Святвечір та Різдво Христове. Це час для об’єднання родини, творення добра, міркування про майбутнє та прощення. Як святкують різдвяне надвечір’я та Різдво у звичайних буковинських сім’ях поцікавилася кореспондент 0372.ua. В одній із чернівецьких багатоповерхівок у переддень Різдва господиня Мирослава Токар з самого ранку готує святкову вечерю.

У нашій сім’ї на Святвечір завжди намагалися готувати саме 12 пісних страв. Традиційно ще моя бабуся, потім мама готували кутю. Раніше на підготовку пшениці йшов певний час: потрібно було її обдерти від лушпиння, просушити, очистити, а потім вже довго варити до готовності. Сьогодні ми купляємо вже підготовлену до варіння пшеницю, але це жодним чином не змінює її першочерговість за святковим столом.

Кутя є символом вічного життя, тому навіть у найбідніших українських оселях з давніх давен її обов’язково готували. До неї додавали мак та мед, які символізували достаток, добробут і так би мовити солодке життя членів родини.

Я завжди до куті додаю мак, родзинки, мед, подрібнені горішки, а ще халву. Кутя виходить розсипчаста та смачна. Ще у нашій сім’ї традиційно готують пісний борщ, гриби, квасолю, узвар, вареники, голубці. Проте смаком Різдва родом із дитинства є рецепт маминих пончиків. Хоч її вже немає давно, традиційні різдвяні пончики обов’язково мають бути на Святий вечір, - розповідає чернівчанка Мирослава. 7 січня ми традиційно йдемо до церкви на ранкову Літургію. Атмосферу Різдвяної меси важко передати словами – вона піднесена, неймовірно душевна та тепла. Після церкви ми відвідуємо родичів, колядуємо.

Схожими є традиції ще однієї буковинської сім’ї із смт Глибока. Як зізналася нашому кореспонденту глибочанка Валентина Безрука, Різдво є найбільш очікуваним святом, бо всі найдорожчі люди опиняються поруч.

На Святвечір в нашій родині також намагаємося готувати 12 пісних страв. Особливо всі полюбляють вареники з маком, картоплею та вишнею. Перед тим, як сідати вечеряти, ми готуємо так звану тарілочку, в яку ставимо по ложці всього, що буде на столі. Обв’язуємо тарілку рушником і найстарший у сім’ї відносить її комусь із сусідів. Таким чином ми згадуємо всіх померлих у нашій родині. Обов’язково ми молимося перед тим, як сідати вечеряти. Колись "Отче Наш" говорив мій свекор, тепер цю місію виконує чоловік.

Пані Валентина також розповіла, що після вечері кутю, узвар та голубці зі столу не забирають, а залишають на цілу ніч, ставлячи також пусті столові прибори. Адже християни вірять, що душі померлих у різдвяну ніч приходять до своїх родин.

Після святої вечері, мої онуки колядують спочатку вдома, а потім йдуть до наших родичів, сусідів. Для них це неймовірні веселощі, особливо, якщо їм щедро заплатять!

 Редакція 0372.ua бажає всім буковинцям радісного Різдва Христового!

Читайте також: Різдвяний узвар: про користь буковинцям

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Святвечір #Різдво Христове #традиції #Буковина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...