фото
14:19, 9 квітня 2020 р.
"Велике яблуко" у вогні пандемії: Нью-Йорк очима чернівецького вченого
фото
У світі США залишаються наразі лідером серед країн, де фіксується не тільки найбільша кількість інфікованих коронавірусом, вони другий день поспіль випереджають інші держави за кількістю померлих від недуги.
Як живе в умовах коронавірусу Нью-Йорк - одне з найбільших міст США та світу? Чи дотримуються мешканці мегаполісу рекомендацій щодо індивідуального захисту і які обмеження діють? Відповіді на ці та інші важливі питання кореспондент 0372.ua отримала під час розмови із Олегом Козачуком, доктором політичних наук, викладачем кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, який перебуває у Нью-Йорку за програмою академічних обмінів.
Згідно з даними сайту Worldometr та Університета Дж. Гопкінса, м. Нью-Йорк сьогодні є світовим епіцентром із захворювання на COVID-19. Як зазначає наш співрозмовник, попри масштаби захворюваності у місті, карантинних обмежень не було введено. Дотримання індивідуального захисту визначається особисто кожним окремим нью-йоркцем.
Місто, яке ніколи не спить (як співав колись Ф. Сінатра) переживає кризу, яку місцева влада вже ставить в один ряд із нападом на Перл-Гарбор та традегією 11 вересня 2001 р. Одразу варто нагадати, що США - федеративна держава, тому підходи до вирішення нагальних проблем можуть різнитись від штату до штату, від міста до міста. Наприклад, незважаючи на шестизначні цифри в рядку "інфіковані", в Нью-Йорку не введено обов’язкового режиму носіння масок, не закриті парки та працює метро. Рекомендується прикривати обличчя в громадських місцях, але це можна робити за допомогою шалика чи бандани (інколи можна побачити людей в протигазах, але на те, як і на багато інших дивних речей, тут є одна відповідь: "Ну це ж Нью-Йорк"). З власних спостережень можу констатувати, що рекомендація станом на сьогодні виконується шістьома-сімома особами з десяти. Проте неозброєним оком видно, що більшість жителів міста сидить вдома.
Громадський транспорт у місті працює, проте із певними невеликими обмеженнями, адже повністю зупинити його було б справді катастрофою - зауважує Олег Козачук. Однак відчутними стають соціально-економічні негаразди, пов'язані із пандемією коронавірусу.
Важливо, що Нью-Йорк не пішов на переривання роботи громадського транспорту: велике місто не може існувати без його артерій - метрополітену. Проїзд в автобусах став де-факто безкоштовним, адже відтепер посадка і висадка відбувається виключно через задні двері, а прохід в передню частину автобуса (де і знаходиться валідатор) перегороджено стрічкою. Можна констатувати, що транспорт курсує в обмеженому режимі, але знов таки - про повне його перекриття мови немає.
Відчувається, що найбільшим головним болем влади (разом із хворобою) залишається економіка міста: різко підскочила кількість безробітних, нелегали (до яких так поблажливо ставиться Нью-Йорк) фактично залишені без доходів (будівництво, клінінг - все поставлено на "паузу", а нелегали не можуть претендувати на допомогу по безробіттю), тому влада міста робить все можливе і неможливе, щоб пом’якшити соціально-економічні наслідки від COVID-19.
Науковець зазначає, що американці у ситуації з коронавірусом проявляють солідарність з тими, у кого справді важка ситуація. Підтримує населення і влада.
З 6 квітня 2020 р. влада міста Нью-Йорк почала роздавати продуктові набори для всіх бажаючих (від початку масових захворювань це було виключно для неповнолітніх). Більше 400 шкіл та громадських закладів міста є пунктами, де з понеділка по п’ятницю з 7.30 по 13.30 можна взяти снеки, молоко, соки, фрукти, сендвічі, панкейки та інші наїдки. Ніяких запитань не ставлять, документів не вимагають. Мер Де Блазіо підкреслив, що жоден житель Нью-Йорка не повинен відчувати голод в цей скрутний час.
Щодо обмежень на прогулянки у громадських місцях, носіння масок та рукавичок, як в інших державах, зокрема й Україні, - у Нью-Йорку цього немає. "Більша увага зосереджена не на обмеженнях, а на закликах до свідомої поведінки мешканців, - підкреслює вчений.
Центральний парк міста, який і раніше ніколи не пустував, став справжнім містом відпочинку та психологічного розвантаження (до речі, гарячі лінії безкоштовної психологічної підтримки широко рекламуються: влада міста вкотре наголошує - ми не залишимо вас наодинці з вашими проблемами). Єдина умова - зберігати соціальну дистанцію (6 футів). Від 6 квітня любителів компаній та тусовок очікує штраф до $1000за нехтування вимоги поліцейського дотримуватись цього припису.
Ці та інші обмеження (закриті школи, садочки, більшість магазинів) будуть діяти до 29 квітня. Але невідомо, чи ці обмеження будуть продовжені. Місто в напрузі, проте не залишає відчуття, що як мер міста Б. Де Блазіо, так і губернатор штату А. Куомо роблять все від них залежне, а інколи навіть і більше, щоб зберегти якомога більшу кількість життів та пришвидшити вихід з режиму "паузи". Основна логіка дії влади - це заклик до свідомості громадян, а не на драконівських обмеженнях чи космічних штрафах.
Підсумовуючи нашу розмову, Олег Козачук розповів про особливо щире ставлення американців до тих людей, які щодня ризикують своїм життям. Щовечора вони аплодують їм, дякуючи у такий спосіб за їх важку і небезпечну роботу у часи епідемії.
З 27 березня кожного дня, починаючи о 19.00 декілька хвилин під моїми вікнами стоїть страшенний ґвалт: нью-йоркці виходять на вулиці чи перехиляються через вікна та аплодують, кричать, сигналять, б’ють пластиковими пляшками о підвіконня... Місто вітає лікарів, пожежників, поліцейських, працівників громадського транспорту та продуктових магазинів, аптек - всіх тих, хто продовжує працювати, незважаючи на загрозу здоров’ю та життю. В ці хвилини особливо відчуваєш, що ти не один та що все буде добре.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, як відзначатимуть Паску в умовах карантину. Прочитати про це можна ТУТ.
Стали свідком надзвичайної події? - пишіть її нам!
Завантажуйте наш мобільний додаток для App Store або Google Play, а також слідкуйте за життям міста у соціальних мережах - Facebook, Instagram та Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
13:32
11:04
15:20
Вчора
11:04
Вчора
Спецтема
Оголошення
19:24, 21 листопада
19:24, 21 листопада
07:57, 23 листопада
15:21, 20 листопада
19:24, 21 листопада
live comments feed...
Коментарі