• Головна
  • Буковинці відзначають Великдень: історія та звичаї свята
фото
08:09, 19 квітня 2020 р.

Буковинці відзначають Великдень: історія та звичаї свята

фото
фото ілюстративне

фото ілюстративне

Сьогодні, 19 квітня, православні українці східного обряду відзначають величне свято Великодня, одне з найбільших релігійних свят.

Великдень, Пасха або ж Воскресіння Христове є головним святом богослужебного року, що встановлено на честь Воскресіння Ісуса Христа. для християн східного та західного обрядів Великдень має найвищий статус торжества. Дата свята не є сталою і кожного конкретного року обчислюється за місячно-сонячним календарем, тобто є перехідним святом.

Пасха старозавітна - Песах - святкується на честь виходу ізраїльського народу з єгипетської неволі, перехід від рабства до свободи. Воскресіння Христове - це перехід від смерті до життя, звільнення нас від тягаря гріхів, це вихід, перехід людини з рабства гріха, зла до свободи любові, добра.

На теренах України святкувати Великдень, як Воскресіння Ісуса почали ще наприкінці першого тисячоліття, із запровадженням християнства. Обидва свята збігалися у часі (весна, рівнодення) і стосувалися відродження життя і надій. З роками чужорідне свято стало частиною місцевої культури, замінивши місцеві звичаї та адаптувавши місцеві обряди й атрибутику.

Що ж до винекнення назви свята, існує декілька легенд. За однією з них назва "Великдень" ("Великий День") з'явилася аж наприкінці першого тисячоліття з приходом на українську землю християнства. Легенда говорить, що "Великдень називається так тому, що у той час, коли Христос народився, сильно світило сонце і стояли такі довгі дні, що теперішніх треба сім зложити, аби був один тодішній. Тоді, було як зійде сонце в неділю вранці, то зайде аж у суботу ввечері. А як роз'пяли Христа - дні поменшали. Тепер лише царські ворота церкві стоять навстіж сім днів…".

Святкування Воскресіння Господнього триває три дні. У цей час люди ходять одні до одних в гості, дарують писанки, молодь та діти водять гаївки біля церкви. На Великдень мають всі веселитися. Бо хто сумує на Великдень - сумуватиме цілий рік. А якщо хтось помирає на Великдень то вважається, що його душа потрапить прямісінько до Раю, бо того дня "небо отворене". Дзвони на Великдень дзвонять цілий день, а потім знову і на другий і на третій день свят. Вважалося, що хто перший у дзвін задзвонить - у того найбільший врожай буде. Великодній понеділок називають Обливаним. У цей день хлопці обливають дівчат водою, а дівчата дарують їм писанки. Таким чином видозмінився, але залишився у нас з давнини весняний звичай. Закінчуються Великодні свята поминанням померлих на їхніх гробах. Священик молиться по гробах, а люди приносять часом шкарлупу з з'їдених яєць і закопують на гробах, таким чином вшановуючи померлих. Зберігаючи наші звичаї ми не лише маємо нагоду гарно і весело відсвяткувати Воскресіння Господнє, але і відновити відчистити душу нашого народу від часом зайвих накопичень часу і чужорідних домішків. Шануймося! Готуймося до Великодня!

Традиційно в Україні святкування Воскресіння Господнього триває три дні. У цей час люди ходять одні до одних в гості, дарують писанки, молодь та діти водять гаївки біля церкви. На Великдень мають всі веселитися. Бо хто сумує на Великдень - сумуватиме цілий рік. Дзвони на Великдень дзвонять цілий день, а потім знову і на другий і на третій день свят. Вважалося, що хто перший у дзвін задзвонить - у того найбільший врожай буде.

Великодній понеділок називають Обливаним. У цей день хлопці обливають дівчат водою, а дівчата дарують їм писанки. Таким чином видозмінився, але залишився у нас з давнини весняний звичай. Закінчуються Великодні свята поминанням померлих на їхніх гробах. Священик молиться по гробах, а люди приносять часом шкарлупу з з'їдених яєць і закопують на гробах, таким чином вшановуючи померлих.

Проте цьогоріч всі ми через небезпеку поширення коронавірусної інфекції святкуватимемо Великдень вдома, у колі родини. Це зовсім не означає, що ми забули свої традиції чи менше віримо у Всевишнього. Залишаючись на Паску вдома, ми зберігаємо життя своє, своїх рідних та близьких, тим самим зміцнюючи віру і вшановуючи Сина Божого, що віддав своє життя за нас.

Христос Воскрес! Воїстину Воскрес!

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що голова Ченівецької ОДА закликав буковинців святкувати Великдень вдома. Прочитати про це можна ТУТ.

Стали свідком надзвичайної події? - пишіть її нам!

Завантажуйте наш мобільний додаток для App Store або Google Play, а також слідкуйте за життям міста у соціальних мережах - FacebookInstagram та Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Великдень #святкування
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...