На сьогодні актуальною проблемою для Чернівців залишається незадовільний розвиток парків та скверів.Чернівчани часто скаржаться на занедбаність територій, брак лавиць та відсутність якісного покриття на прогулянкових доріжках, чи то заасфальтованих, або ж із щільно укладеної бруківки. Більше того - парки та сквери стають недоступною розкішшю для людей з обмеженими фізичними можливостями та батьків з дитячими візочками, пише 0372.ua. Традиційно у Чернівцях найбільш привабливими зонами відпочинку вважаються парк «Жовтневий» та парк імені Т. Шевченка, зелені зони навколо колишньої Резиденції митрополитів Буковини і Далмації (сквер, дендропарк, парк імені Ю. Федьковича). Про незадовільний благоустрій зелених зон наголошують учасники громадянського руху «Єдина Альтернатива». Зокрема, у нещодавньому дописі на офіційній сторінці громадянського руху в соціальній мережі Фейсбук було проаналізовано договори департаменту ЖКГ з Чернівецьким міським комунальним виробничим трестом зеленого господарства. Зазначається, що понад 10 мільйонів гривень з міського бюджету виділено на догляд за благоустроєм зелених зон. При цьому, реальних результатів з витрачених коштів місцевих платників податків не видно.
У договорі все вірно і чітко прописано, але зі сторони підрядника і замовника договір не виконувався. Від підрядника - низька якість виконання, від замовника - відсутність контролю, - йдеться у дописі.
На думку учасників громадянського руху
"Єдина Альтернатива", альтернативним у вирішенні цього питання є сценарій, в якому є притягнення до відповідальності за неналежне виконання робіт та громадський моніторинг виконання умов договору, щоб пересвідчитись в належності виконання своїх зобов'язань підрядниками. З приводу стану зелених зон, парків та скверів Чернівців, а також перспектив вирішення цих проблем ми поспілкувалися із
експертом ГО "Центр реформ та розвитку" Леонідом Клевчіком.Він переконаний, що основною проблемою зелених зон Чернівців є захаращеність.
До прикладу, Парк Шиллера не доглядається належним чином, у громадських парках не забезпечено безбар’єрність для людей з обмеженими фізичними можливостями та батьків з дитячими візочками. Крім того, у скверах висока трава, яка не коситься, немає відповідного за якістю покриття асфальтування.
Експерт також додає, що всі зелені зони в межах міста внесені до "Переліку парків та скверів", і відповідальність за територію розподілена між адміністрацією парків, Трестом зеленого господарства та управлінням культури.
На думку нашого співрозмовника, завдяки активності та пильності небайдужих чернівчан у скверах на Проспекті Незалежності в 2019 році зупинили знищення зон відпочинку.
У Луцьку, до прикладу, як і в багатьох інших обласних центрах існує конкретне комунальне підприємство, як-от КП "Парки та сквери м. Луцька", в якому є чіткий перелік робіт, за який вони несуть відповідальність: створення нових зелених насаджень, ландшафтна реконструкція, впорядкування парків та скверів, утримання в належному санітарному стані парків культури та відпочинку, надання послуг по знесенню дерев, косінню газонів, вирізці самосіву тощо, - зазначає він.
Проте, як показує досвід, досі основною проблемою для Чернівців є відсутність належного контролю та організації виконання якісних робіт. Саме тому активні чернівчани та учасники громадянського руху «Єдина Альтернатива» наголошують та закликають на необхідності взяти відповідальність за розбудову Чернівців як з боку влади міста, так і громади загалом, - переконує експерт.
Представники громадянського руху вважають, що має бути створене окреме комунальне підприємство, яке нестиме відповідальність за розвиток зелених зон та благоустрій в них.
У такому підприємстві має бути сформована наглядова рада з числа активної громадськості, котра контролюватиме належність догляду за парками, скверами, набережними та іншими рекреаційними публічними просторами в місті, - зазначають активісти.
Зрештою, у громадському русі переконані, що після того, як наступний мер забезпечить інституційно-організаційну спроможність муніципалітету доглядати за зеленими зонами міста, можна організовувати тендери на закупівлю відповідних послуг. Бо саме конкуренція дає не лише зростання якості наданих послуг, а й зниження їх вартості.
Коментарі