Город і сад
17:56, 18 серпня 2020 р.
Надійне джерело
Що робити, якщо на городі багато кропиви: корисно для буковинців
Город і сад
Коли у середовищі городників заходить розмова про кропиву, табір розділяється на дві протилежні думки. Одні вважають цю рослину злісним бур'яном, інші — використовують її корисні властивості на користь ділянки. Але усі вони мають рацію, пише 0372.ua.
Нагадаємо, що чернівчанка з трьома малолітніми дітьми травмувалась на Путильщині.
Також раніше ми писали про те, що треба знати буковинцям про порядок виїзду дитини за кордон.
Зарості кропиви найчастіше можна зустріти на пустирях і занедбаних ділянках. Якщо рослини з'являються на ділянці епізодично і їм відразу ж знаходиться застосування, то поширитися до такої міри, щоб почати приносити реальну шкоду врожаю, вони навряд чи встигнуть. Інша справа, якщо ділянка тривалий час була порожньою і тому кропива встигла розростися настільки сильно, що на боротьбу з цим агресором доведеться витратити чимало часу і сил.
Чим небезпечна кропива?
Кропива — це трав'янистий багаторічник з потужним корінням і довгим горизонтальним кореневищем. За сприятливих умов може досягати до 200 см заввишки. Входить до списку так званих рудералів, рослин, які часто зустрічаються на сміттєвих звалищах і мають захисні пристосування у вигляді шипів або пекучих волосків, або містять у своїх тканинах отруйні речовини. Крім кропиви, до них належать, наприклад, полин, дурман, блекота і реп'ях.
Розмножується кропива не лише насінням, але й кореневищем. Причому робить це настільки швидко, що лише однієї рослини може бути достатньо для того, щоб незабаром весь вільний простір заповнили майже чисті зарості кропиви — кропивники.
Потужне коріння рослини надійно закріплюється у ґрунті і починає забирати вологу та поживні елементи у своїх сусідів. Однак навіть якщо останнім і вдасться прорости, потужні стебла та широке листя кропиви просто перекриють їм доступ до світла. Маючи міцний імунітет, кропива рідко хворіє сама, проте часто є переносником хвороб для інших рослин. Не обходять її і шкідники, які набагато більшу небезпеку становлять для сусідів, ніж для самої кропиви.
Способи боротьби з кропивою
Позбутися від кропиви, як і від будь-якого іншого бур'яну, за допомогою одного методу вийде лише у тому разі, якщо рослина трапляється на ділянці нечасто. Однак навіть у цьому випадку буде не зайвим проведення заходів, що "закріплюють". Розглянемо найефективніші способи боротьби з цим бур'яном.
Прополювання
Класичний спосіб боротьби з бур'яном, який відмінно працює з кропивою лише у тому разі, якщо рослини не встигли утворити зарості. Прополюючи кропиву, слід уважно стежити за тим, щоб видалити не лише вертикальне коріння, але й хоча б більшу частину потужного горизонтального кореневища. Для цієї мети можна використовувати приладдя з зубами або навіть вила (якщо йдеться про прополювання великих рослин).
Регулярний покіс
Цей спосіб боротьби з бур'янами вимагає певного терпіння, проте у разі, якщо кропива захопила неабияку площу ділянки, застосування цього методу у поєднанні з деякими іншими стане дійсно ефективним. Викошуючи рослини якомога ближче до землі, ви змусите їх витрачати усі свої сили на нарощування верхньої частини, і якщо ви будете робити це регулярно, то з часом кореневища виснажаться і вам буде набагато легше позбутися від них під час перекопування ділянки.
Кропива є цінною кормовою культурою, тому якщо у вас або ваших сусідів є подвір'я, позбутися від рослинних залишків буде нескладно. Оскільки у кропиві міститься велика кількість корисних речовин, на її основі можна приготувати кропив'яний настій, який стане відмінною підгодівлею для багатьох культур. Не надто шанують добрива з кропиви лише цибуля, часник і бобові. Для усіх інших рослин, включаючи томати, огірки і полуницю, вони підуть на користь, якщо звичайно не будуть використовуватися у період плодоношення. У цьому випадку рослини будуть активно зростати, але погано плодоносити.
Отриманим настоєм поливають рослини з розрахунку 0,5-1 л настою під кожен кущ кожні 3-7 днів.
Для приготування кропив'яного настою дрібно порізані пагони і листя кропиви укладіть у пластиковий або дерев'яний посуд приблизно на 2/3 від його об'єму і долийте туди води, залишивши трохи місця для бродіння зеленої маси. Закрийте ємність кришкою.
Протягом 7-14 днів періодично підходьте до ємності і обережно помішуйте рідину. Прискорити хімічну реакцію можна, поставивши настій на яскраве сонце або додавши Байкал ЕМ1, або трохи дріжджів. Коли рідина потемнішає і припинить пінитися, процідіть настій та до 1 л процідженої рідини влийте 10 л води.
Мульчування і вкривання ґрунту
Якою б витривалою і невибагливою не здавалася рослина, вижити без світла і вологи вона не зможе. Мульчування і укриття молодих рослин або прополотих ділянок ґрунту допоможе ізолювати рослини і їх залишки від життєво важливих сонячних променів та води. Цей метод приходить на допомогу у тому разі, якщо кропива окупувала території, прилеглі до паркану або стіни будинку, що трапляється досить часто. Ґрунт вкривають будь-яким непрозорим матеріалом, наприклад, чорною плівкою, шифером або шматками фанери.
Якщо кропива оселилася на грядках, у місцях, де у майбутньому будуть розташовуватися культурні рослини, виріжте невеликі круглі отвори і висадіть у них розсаду. Подібний метод посадки використовують багато дачників під час вирощування полуниці.
Перекопування ґрунту
Цей метод є не стільки способом боротьби з бур'яном, скільки комплексним заходом, який допомагає вирішити відразу кілька питань. Навряд чи у когось є можливість або бажання витрачати час на постійне перекопування ґрунту, особливо якщо це не локальна ділянка, а досить велика територія.
Якщо ви належите до тієї категорії городників, які, як мінімум один раз на рік перекопують ґрунт на ділянці, то у цьому випадку варто приділити більше уваги території, на якій зростає або раніше зростала кропива. Під час робіт уважно оглядайте ґрунт на наявність кореневищ кропиви, які залишилися у землі, і негайно їх позбувайтеся.
Застосування спеціальних препаратів
Агротехнічні методи боротьби з бур'янами будуть приносити користь лише у тому разі, якщо їх будуть здійснювати систематично. Найменше порушення графіка може звести нанівець усі зусилля, тому якщо ви не впевнені у своїх силах або встигли перепробувати усі відомі вам способи, проте бажаного результату вони не принесли, є сенс звернутися до хімічних препаратів. Їх можна використовувати як у якості основного засобу боротьби, так і у поєднанні з іншими методами придушення зростання бур'янів.
Для обробки ґрунту у осінній період можна скористатися ГліБестом. У період зростання садових і городніх культур дозволяється застосування Файтера (за умови, що на культурні рослини препарат потрапляти не буде). Восени, відразу після збирання врожаю, або навесні, не пізніше, ніж за 2 тижні до висадки основних культур, не менш ефективною буде обробка ґрунту Напалмом. Незалежно від того, яким гербіцидом ви вирішите скористатися, пам'ятайте про те, що кожен з них має певні умови застосування, а порушення рекомендацій виробника може стати серйозною проблемою для вашого городу.
Чим корисна кропива?
Попри те, що кропива є злісним бур'яном, вона продовжує залишатися рослиною, у деякому сенсі, дуже корисною.
Профілактика борошнистої роси і засіб проти попелиць
500-700 г свіжої або 200 г висушеної у темному і добре провітрюваному місці кропиви подрібнюють та настоюють протягом одного дня у 5 л холодної води, а потім отриманим настоєм обприскують садові та городні культури.
Косметичний засіб
У цій якості кропиву використовують з давніх часів, однак і у наші дні багато людей продовжують виготовляти на її основі всілякі настої і відвари. Зокрема, медово-кропив'яний настій допоможе оздоровити волосся. Для його приготування залийте 150 г рослинної сировини 1 л гарячої води, додайте 1 ст. л. густого меду, дайте настоятися протягом години і ретельно перемішайте.
Для приготування маски для обличчя залийте 1 ч. л. подрібненої кропиви 1 ст. л. гарячого молока і додайте збитий білок (для жирної шкіри) або жовток яйця (для сухої шкіри).
Кулінарний інгредієнт
Листя молодої кропиви є частим інгредієнтом у рецептах весняних салатів і супів. Більше того, її додають у чайні суміші, булочки і навіть у сиропи для коктейлів!
Кропива як лікувальний засіб
Кропива є популярним народним жовчогінним і протизапальним засобом, вона ж покращує обмін речовин і допомагає полегшити кашель. Цим цілющі властивості кропиви не обмежуються, проте перед тим, як почати лікування, слід обов'язково проконсультуватися з лікарем!
Якщо на вашій ділянці "завелася" кропива, впадати у відчай і у паніку все ж таки не варто. Потрібно тверезо вивчити ситуацію, і закатавши рукава, вступити у боротьбу з небажаною гостею, додатково використовуючи її зелень на користь собі і власному городу.
Читайте також:Лукашенко нагородив медалями силовиків, які били мітингуючих
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:03
Вчора
17:35
Вчора
14:09
Вчора
13:14
Вчора
13:00
Вчора
12:07
Вчора
11:12
Вчора
10:23
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
14:27, 9 грудня
4
15:36, 4 грудня
15:32, 3 грудня
live comments feed...
Коментарі