
фото
13:27, 28 вересня 2020 р.
Надійне джерело
Чому читати корисно і як заохотити дітей до цього: поради та лайфхаки від експертів
фото

фото ілюстративне
Усвідомлення того, що читати книжки важливо та життєво необхідно, є у кожної освіченої людини. Проте часто складно пояснити цю необхідність дитині, а тим паче привити любов до читання, пише 0372.ua.
Сучасні люди читають більше, ніж будь-коли раніше, просто це не книжки. За даними американських досліджень, щороку ми на 117 % збільшуємо час, проведений у гаджеті. Проте гортання стрічки в соцмережі не має нічого спільного з користю від прочитаного роману. Пропонуємо найпрактичніші поради психологів, книгознавців та письменників від Osvitoria.Media.
Чим корисне читання?
Нейронні зв’язки — найважливіше, що відбувається в нашому мозку. Саме під час читання вони розвиваються швидше і стають щільнішими. Дослідження доводять: під час читання людина має ті самі емоції, які могла б відчути, якби справді пережила описаний досвід.
Нагадуємо, ми публікували раніше Добірку книг, що змінюють світогляд: корисне буковинцям
Як пояснює сімейний психолог Катерина Гольцберг, коли читаємо, перед очима постають картини того, що відбувається з головним героєм: ми переймаємося його проблемами, передбачаємо, що може з ним трапитися.
Ніщо інше так добре не розвиває емоційний інтелект дитини і дорослого, як читання художньої літератури. Книжка чи роман, де є зав’язка, кульмінація і розв’язка, тренує нашу здатність прогнозувати. Коли ж ми читаємо лише короткі повідомлення чи пости в соцмережі, ми сприймаємо всю історію одразу, ніби скануємо текст по діагоналі — таке читання не є усвідомленим, - зауважує сімейний психолог.
Як заохотити дітей до читання?
Психолог зазначає, що часто стикається з тим, що читанням карають: от прочитаєш, тоді підеш гуляти. Або інший приклад, батьки кажуть дитині: «Сиди тихо, не рухайся і слухай, як я тобі читаю». Хіба це буде приносити задоволення?
Я раджу спершу батькам сідати і читати вголос, а діти поступово зберуться навколо слухати. І хай вони в цей час граються, почуваються вільно, - говорить вона.
Інше цікаве дослідження доводить, що образи в уяві людини виникають і коли вона читає очима, і коли слухає, тому, щоб привчити до читання, можна домовлятися з дітьми, що вони слухатимуть книжки. Проте не всі люди добре сприймають літературу в аудіоверсії, тому спершу слід з’ясувати, чи підходить такий тип читання вашій дитині.
Як зауважує Катерина Гольцман, книжкам потрібні трейлери: як до кожного фільму знімають короткий ролик-тизер, так само можна розповісти дітям уривок цікавої книжки і цим заохотити дитину до читання.
Натомість Ростислав Семків, український книговидавець зазначає, що читання — це один зі способів самореалізації людини: читаючи, ми вступаємо в діалог з автором. Часом це суперечка, часом дискусія.
Книжка — найкраще снодійне, вона дарує здоровий сон. Проте є книжки, які можуть захопити на цілу ніч, - говорить Ростислав Семків.
Що робити, щоб читання викликало захоплення у дітей?
Сьогодні батьки купують дитячі книжки більше, ніж будь-коли. Це перший крок, який вони роблять, і почасти через почуття провини: мовляв, ми, дорослі, не маємо часу читати, але от ми накупимо книжок дітям. Важливіше робити ще й другий крок: перейти до активного читання з дітьми, запровадити сеанси родинного читання.
У сім’ї Стівена Кінга (сам Стівен, його старший брат та їхня мати) була чудова традиція: читати літературний твір у ролях. Що точно не треба читати? Те, що далеке від безпосереднього досвіду дитини. Наприклад, шкільна програма з літератури дуже одноманітна: у ній до 20 текстів, де кріпацтво є центральною темою. Безперечно, кріпацтво було важливою соціальною проблемою, але це дуже далеко від досвіду сучасних підлітків.
Натомість книжки про Гаррі Поттера близькі кожній дитині, яка змінила школу і прийшла в новий колектив, де є конкуренція, адаптація до нових правил, нові дружні стосунки. Так само цікаво читати про дівчинку, яка перемагає драконів, бо це обіцяє пригоду.
Підлітки часто уявляють своє життя як квест — є труднощі, які треба подолати, чогось треба досягти. Тому книжки про реалії життя українців у 19 столітті їх не захоплюють — ті події зовсім не накладаються на дійсність сучасних дітей, - переконаний Ростислав Семків.
Він також зазначає, що варто лише змінити шкільну програму і це просто: твори з позакласного читання зробити обов’язковими, а обов’язкові — позакласними. Зараз шкільна програма має на меті напхати голови дітей «правильними» ідеями та книжками. А насправді шкільний предмет «Література» має вибудовувати бажання і звичку читати, тому треба починати з дуже простих і пригодницьких текстів, і поступово підходити до складних класичних творів, таких як «Тіні забутих предків».
Для письменниці Тетяни Стус виходом у сучасному світі є аудіокниги.
Я довгий час не сприймала аудіокниги, але вони набувають популярності, і я зрозуміла, що мій аудіальний канал погано розвинений — я мало слухаю музики, зовсім не мала звички слухати книжки вголос. Тож вирішила навмисне привчати себе сприймати літературу в аудіоформаті. Отже, книжка може розвинути навіть це, - каже письменниця.
Як заохотити дітей до читання - погляд письменниці
"Сьогодні спостерігаю феномен: люди погоджуються, що читати потрібно, це корисно, самі не читають, бо не мають часу, але вимагають і очікують цього від своїх дітей," - зазначає Тетяна Стус.
Якщо дитина не бачить культури читання навколо себе, навряд чи сама буде читати. Читання з примусу, нецікава шкільна програма з літератури і книжка не за віком — це три основні фактори, які можуть відбити в дитини любов до книжок, - переконана українська письменниця.
Вона радить батькам дієвий лайфхак — знайти «саме ту» книжку, яка буде своєрідною точкою входу дитини в культуру читання. Для цього потрібно проаналізувати, чим цікавиться ваша дитина: це майнкрафт, птахи чи динозаври, наприклад? І подаруйте або оберіть разом книжку саме про це.
Читайте також: Добірка книг сучасної української літератури, які варто прочитати: корисне буковинцям
Кадровий голод: в МЗС шукають порядних та патріотичних кандидатів на посади
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:33
Спецтема
Оголошення
18:36, 22 квітня
08:41, 28 квітня
17:12, 29 квітня
11
18:36, 22 квітня
live comments feed...
Коментарі