• Головна
  • Чому читати корисно і як заохотити дітей до цього: поради та лайфхаки від експертів
фото
13:27, 28 вересня 2020 р.
Надійне джерело

Чому читати корисно і як заохотити дітей до цього: поради та лайфхаки від експертів

фото
фото ілюстративне

фото ілюстративне

Усвідомлення того, що читати книжки важливо та життєво необхідно, є у кожної освіченої людини. Проте часто складно пояснити цю необхідність дитині, а тим паче привити любов до читання, пише 0372.ua.

Сучасні люди читають більше, ніж будь-коли раніше, просто це не книжки. За даними американських досліджень, щороку ми на 117 % збільшуємо час, проведений у гаджеті. Проте гортання стрічки в соцмережі не має нічого спільного з користю від прочитаного роману. Пропонуємо найпрактичніші поради психологів, книгознавців та письменників від Osvitoria.Media.

Чим корисне читання?

Нейронні зв’язки — найважливіше, що відбувається в нашому мозку. Саме під час читання вони розвиваються швидше і стають щільнішими. Дослідження доводять: під час читання людина має ті самі емоції, які могла б відчути, якби справді пережила описаний досвід.

Нагадуємо, ми публікували раніше Добірку книг, що змінюють світогляд: корисне буковинцям

Як пояснює сімейний психолог Катерина Гольцберг, коли читаємо, перед очима постають картини того, що відбувається з головним героєм: ми переймаємося його проблемами, передбачаємо, що може з ним трапитися.

Ніщо інше так добре не розвиває емоційний інтелект дитини і дорослого, як читання художньої літератури. Книжка чи роман, де є зав’язка, кульмінація і розв’язка, тренує нашу здатність прогнозувати. Коли ж ми читаємо лише короткі повідомлення чи пости в соцмережі, ми сприймаємо всю історію одразу, ніби скануємо текст по діагоналі — таке читання не є усвідомленим, - зауважує сімейний психолог.

Як заохотити дітей до читання?

Психолог зазначає, що часто стикається з тим, що читанням карають: от прочитаєш, тоді підеш гуляти. Або інший приклад, батьки кажуть дитині: «Сиди тихо, не рухайся і слухай, як я тобі читаю». Хіба це буде приносити задоволення?

Я раджу спершу батькам сідати і читати вголос, а діти поступово зберуться навколо слухати. І хай вони в цей час граються, почуваються вільно, - говорить вона.

читати треба спільно з дитиною, а не карати її читанням

Інше цікаве дослідження доводить, що образи в уяві людини виникають і коли вона читає очима, і коли слухає, тому, щоб привчити до читання, можна домовлятися з дітьми, що вони слухатимуть книжки. Проте не всі люди добре сприймають літературу в аудіоверсії, тому спершу слід з’ясувати, чи підходить такий тип читання вашій дитині.

Як зауважує Катерина Гольцман, книжкам потрібні трейлери: як до кожного фільму знімають короткий ролик-тизер, так само можна розповісти дітям уривок цікавої книжки і цим заохотити дитину до читання.

Натомість Ростислав Семків, український книговидавець зазначає, що читання — це один зі способів самореалізації людини: читаючи, ми вступаємо в діалог з автором. Часом це суперечка, часом дискусія.

Книжка — найкраще снодійне, вона дарує здоровий сон. Проте є книжки, які можуть захопити на цілу ніч, - говорить Ростислав Семків.

Що робити, щоб читання викликало захоплення у дітей?

Сьогодні батьки купують дитячі книжки більше, ніж будь-коли. Це перший крок, який вони роблять, і почасти через почуття провини: мовляв, ми, дорослі, не маємо часу читати, але от ми накупимо книжок дітям. Важливіше робити ще й другий крок: перейти до активного читання з дітьми, запровадити сеанси родинного читання.

У сім’ї Стівена Кінга (сам Стівен, його старший брат та їхня мати) була чудова традиція: читати літературний твір у ролях. Що точно не треба читати? Те, що далеке від безпосереднього досвіду дитини. Наприклад, шкільна програма з літератури дуже одноманітна: у ній до 20 текстів, де кріпацтво є центральною темою. Безперечно, кріпацтво було важливою соціальною проблемою, але це дуже далеко від досвіду сучасних підлітків.

діти читатимуть швидші ті книги, які обіцяють пригоду

Натомість книжки про Гаррі Поттера близькі кожній дитині, яка змінила школу і прийшла в новий колектив, де є конкуренція, адаптація до нових правил, нові дружні стосунки. Так само цікаво читати про дівчинку, яка перемагає драконів, бо це обіцяє пригоду.

Підлітки часто уявляють своє життя як квест — є труднощі, які треба подолати, чогось треба досягти. Тому книжки про реалії життя українців у 19 столітті їх не захоплюють — ті події зовсім не накладаються на дійсність сучасних дітей, - переконаний Ростислав Семків.

Він також зазначає, що варто лише змінити шкільну програму і це просто: твори з позакласного читання зробити обов’язковими, а обов’язкові — позакласними. Зараз шкільна програма має на меті напхати голови дітей «правильними» ідеями та книжками. А насправді шкільний предмет «Література» має вибудовувати бажання і звичку читати, тому треба починати з дуже простих і пригодницьких текстів, і поступово підходити до складних класичних творів, таких як «Тіні забутих предків».

Для письменниці Тетяни Стус виходом у сучасному світі є аудіокниги.

Я довгий час не сприймала аудіокниги, але вони набувають популярності, і я зрозуміла, що мій аудіальний канал погано розвинений — я мало слухаю музики, зовсім не мала звички слухати книжки вголос. Тож вирішила навмисне привчати себе сприймати літературу в аудіоформаті. Отже, книжка може розвинути навіть це, - каже письменниця.

Як заохотити дітей до читання - погляд письменниці

"Сьогодні спостерігаю феномен: люди погоджуються, що читати потрібно, це корисно, самі не читають, бо не мають часу, але вимагають і очікують цього від своїх дітей," - зазначає Тетяна Стус.

Якщо дитина не бачить культури читання навколо себе, навряд чи сама буде читати. Читання з примусу, нецікава шкільна програма з літератури і книжка не за віком — це три основні фактори, які можуть відбити в дитини любов до книжок, - переконана українська письменниця.

Вона радить батькам дієвий лайфхак — знайти «саме ту» книжку, яка буде своєрідною точкою входу дитини в культуру читання. Для цього потрібно проаналізувати, чим цікавиться ваша дитина: це майнкрафт, птахи чи динозаври, наприклад? І подаруйте або оберіть разом книжку саме про це.

Читайте такожДобірка книг сучасної української літератури, які варто прочитати: корисне буковинцям

Кадровий голод: в МЗС шукають порядних та патріотичних кандидатів на посади

#читання книг #поради #діти #як заохотити до читання
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...