• Головна
  • Спілкування із сімейним лікарем у вихідні та вечірні години: що варто і чого не потрібно робити
сімейна медицина
18:21, 7 листопада 2020 р.
Надійне джерело

Спілкування із сімейним лікарем у вихідні та вечірні години: що варто і чого не потрібно робити

сімейна медицина
Спілкування із сімейним лікарем у вихідні та вечірні години: що варто і чого не потрібно робити

Одним із важливим напрямків реформування медицини в Україні стали зміни у взаємовідносинах між лікарем і пацієнтом. Пацієнт сьогодні перебуває у центрі системи охорони здоров’я, проте сімейний лікар, терапевт чи педіатр не можуть бути цілодобовим сервісом, пише 0372.ua.

Сімейний лікар не працює зі своїми пацієнтами в режимі нонстоп

Деякі пацієнти телефонують своєму сімейному лікарю на мобільний у вочевидь неробочі години. Але на відміну від невідкладної допомоги, послуги, які надають лікарі та лікарки первинної ланки, не відносяться до екстрених. Про це повідомляє пресслужба НСЗУ на своїй сторінці у Фейсбук.

Нагадаємо, ми писали раніше, що У МОЗ нагадали умови виписки COVID-19-хворих з лікарні

Національна служба здоров'я України пропонує вісім порад, які допоможуть побудувати довготривалі комунікації з вашим лікарем на засадах взаємоповаги.

В НСЗУ, зокрема, нагадують, що ваш лікар або лікарка:

-  є людиною, а не цілодобовим сервісом;

-  має визначені робочі години та вихідні;

-  має право обирати спосіб зв'язку з пацієнтом та вирішувати, коли відповідати на дзвінки та повідомлення;

- може призначити час і дату прийому пацієнту;

- має право вирішувати, чи є реальна потреба у виклику додому чи можна проконсультувати дистанційно.

Як зауважується, під час боротьби з коронавірусною інфекцією значно зросла роль та потреба українців в сімейному лікареві. Адже при симптомах COVID-19 потрібно телефонувати до свого лікаря, щоб він оцінив стан пацієнта, викликав мобільну бригаду для проведення тестування.

Під час домашнього лікування з підтвердженим COVID також необхідно тримати зв’язок з сімейним лікарем, щоб контролювати самопочуття. При цьому, нікуди не поділись хронічні хвороби та потреба в отриманні електронного рецепту на "Доступні ліки" чи електронного направлення на певні обстеження чи консультації до вузьких спеціалістів. Нікуди не поділась потреба у вакцинації, раптові захворювання, які потребують допомоги сімейного лікаря.

На сьогодні своїх лікарів обрали 30 млн 610 тисяч українців. В середньому на одного сімейного лікаря, терапевта, педіатра припадає 1300 пацієнтів. Гроші йдуть за кожним пацієнтом до закладу, в якому пацієнт обрав собі лікаря. Але це не означає, що лікар працює зі своїми пацієнтами в режимі нонстоп.

Якою має бути комунікація з сімейним длікарем

  • Якщо лікар надав свій номер мобільного, поцікавтесь, в які часи зручно дзвонити або писати та з якими питаннями.
  • Перед тим як дзвонити лікареві, подивіться на годинник. В ідеалі час дзвінків має збігатися з часом роботи вашої амбулаторії.
  • Заздалегідь продумайте всі питання перш, ніж набирати номер лікаря. Адже нерідкі випадки, коли пацієнт згадує про найважливіше після завершення розмови і передзвонює знову.
  • Починайте розмову або текстове повідомлення з нагадування, хто ви. Адже лікар не здатен пам’ятати всіх пацієнтів, та відразу переходьте до суті питання.
  • Не відправляйте аудіо, відео-повідомлень, якщо ви не узгодили такий формат заздалегідь.
  • Невідкладна ситуація потребує невідкладної допомоги, а це або дзвінок на 103, або самостійне відвідування лікарні, яка надає медичну допомогу цілодобово. Вас приймуть без електронного направлення у разі, якщо випадок не може чекати.
  • У вихідні, святкові та нерабочі дні у вашій амбулаторії працює черговий кабінет та реєстратура. Завжди можна звернутись туди перш, ніж турбувати свого лікаря дзвінком у його вихідний.
  • Не плутайте сімейного лікаря з психологом. Поважайте право вашого лікаря на відпочинок і не турбуйте його з метою "поговорити".

Сьогодні всі бачать, наскільки важливими є сімейні лікарі та лікарки в житті кожної родини. Тож НСЗУ закликає потурбуватися трохи про тих, хто має турбуватись про вас!

Читайте такожВ Україні пропонують запровадити жорсткий карантин вихідного дня - Степанов

Невтішний прогноз: ВООЗ закликає країни бути готовими до нової пандемії

#сімейний лікар #поради НСЗУ #комунікація з пацієнтом
Оголошення
live comments feed...