
здоров'я
17:25, 26 листопада 2020 р.
Надійне джерело
Що варто знати про гострі респіраторні захворювання та як діяти: поради чернівецької лікарки
здоров'я

ГРЗ / фото з відкритих джерел
Гострі респіраторні захворювання займають значне місце серед усіх відомих захворювань та лідирують з-поміж інфекційних патологій. Оскільки сезонні епідемії припадають на осінньо-зимовий період та ускладнюються ситуацією з пандемією, важливо знати про симптоматику та профілактику ГРЗ, пише 0372.ua.
Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) – велика група неоднорідних за своєю природою захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів з найрізноманітнішою симптоматикою. Як розповіла нашій кореспондентці Наталя Павлюкович, доцентка кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Буковинського державного медичного університету, більша їх частина – вірусної природи (грип, парагрип, риновірусні, аденовірусні, ентеровірусні, коронавірусні захворювання тощо).
Нагадаємо, ми писали раніше: Пневмонія, спричинена COVID-19: чернівецька науковиця розповіла про симптоми, лікування та ризики хвороби
Гострі респіраторні захворювання: спільні риси і симптоми
Серед основних спільних особливостей ГРЗ, зазначає лікарка, слід виділити наступні:
- сезонність перебігу (найчастіше виникають в осінньо-зимовий період року);
- висока контагіозність (здатність швидко поширюватися повітряно-краплинним, контактним, фекально-оральним шляхами);
- можуть набувати характеру епідемій, особливо у великих колективах;
- часті повторні гострі респіраторні захворювання можуть сприяти формуванню хронічної патології дихальних шляхів, часто призводять до зниження місцевого та загального імунітету.
Зауважимо, що у більшості випадків джерело інфекції дихальних шляхів – хвора людина, основний шлях передачі збудника – повітряно-крапельний (вірус передається зі слизом і слиною, які виділяються при розмові, чханні, кашлі).
Науковиця також зазначає, що інший шлях інфікування – контактний: вірус осідає на різних поверхнях, здатний перебувати на руках хворого.
З рук вірус переноситься на різні предмети і поверхні, а потім і на руки здорової людини, яка контактує з цими поверхнями. Неодноразово торкаючись немитими руками очей, носа, рота, людина сама сприяє потраплянню вірусу в організм, - наголошує доцентка БДМУ.
Серед факторів ризику виникнення ГРЗ слід згадати вдихання вологого холодного повітря, імунні й обмінні порушення в організмі людини, професійні шкідливості, алкоголізм, куріння, незбалансоване харчування.
Як стверджує лікарка, клінічні прояви різних ГРЗ багато в чому схожі, диференціювати який саме збудник спричинив захворювання часто неможливо.
Респіраторний синдром - провідний і проявляється в переважно локальному ураженні дихальних шляхів - фарингіт, ларингіт, трахеїт тощо. Хворі можуть відмічати відчуття "першіння" в горлі, біль при ковтанні, сухий кашель, прозорі слизові виділення з носа, сльозотечу тощо, - розповідає Наталія Павлюкович.
Вона також зауважує, що для більшості ГРЗ притаманна лихоманка, яка може тривати від 2 до 7 днів. Типовим є інтоксикаційний синдром різного ступеня тяжкості (біль у м’язах, головний біль, пітливість, зниження апетиту, втрата працездатності). Загальний стан пацієнта у більшості випадків залишається задовільним і не потребує госпіталізації.
Коли не варто зволікати із приходом до лікаря
Наша співрозмовниця наголошує, що до лікаря слід обов’язково звернутися, якщо ви помітили у себе наступні симптоми:
- виражену гарячку (39-40ºС), яка не зменшується при вживанні жарознижуючих препаратів, сплутаність свідомості, порушення ритму серцевих скорочень;
- бронхообструктивний синдром – задишку з утрудненим вдихом або видихом, збільшення частоти дихання;
- виділення харкотиння з домішками крові;
- у разі наявності у Вас хронічних захворювань дихальної системи, серця, нирок тощо, перебіг яких може погіршитися на тлі ГРЗ;
- якщо Ви у гупі ризику – старша вікова група (більше 60 років).
Як роз'яснює науковиця, є низка методів діагностики захворювання, які зазвичай, використовуються.
Найперше - це загальний аналіз крові (на початку захворювання буває невеликий лейкоцитоз, який змінюється лейкопенією, помірно підвищена ШОЕ; в окремих випадках змін може не бути взагалі), - пояснює лікарка.
По-друге, каже вона, застосовується вірусологічні методи (досліджують змиви зі слизової задньої стінки глотки і носа з метою виділення вірусу в культурі тканини). Також у діагностиці ГРЗ використовують імунофлюоресцентні методи (експрес-діагностика проводиться з метою виявлення антигенів вірусів в епітелії слизової ротоглотки і носа).
Профілактика гострих респіраторних захворювань
Профілактика ГРЗ може проводитися у двох основних напрямах: уникнення контакту з вірусами (профілактика інфікування) та підвищення резистентності до них організму. Наталія Павлюкович наголошує, що найбільш ефективним є уникнення контакту з хворими на ГРЗ, що далеко не завжди можливо в умовах сучасного активного життя міських жителів.
Імовірність заразитися є тим вищою, чим більша концентрація вірусних частинок у вдихуваному повітрі. Тому дієвими і ефективними способами профілактики зараження є зменшення вірусного навантаження, яке можна досягти частим провітрюванням приміщень, відсутністю обіймів і поцілунків при зустрічі, носінням захисних масок при особистому контакті з хворою людиною, уникненням місць максимального скупчення людей, дотриманням соціальної дистанції, - зазначає вона.
Наша співрозмовниця застерігає, оскільки вірус поширюється і контактним шляхом, не слід забувати про часте ретельне вологе прибирання приміщень, регулярне миття рук, в тому числі з використанням дезинфікуючих засобів, максимальну санітарну обробку предметів спільного користування (ручки дверей, кнопки виклику ліфту тощо).
Концентрацію вірусу можна зменшити не тільки у вдихуваному повітрі, а й безпосередньо в дихальних шляхах. Ефективним недорогим способом профілактики ГРЗ є регулярне закапування в ніс сольових розчинів, що зменшує концентрацію вірусу в носових ходах; аналогічно регулярні полоскання горла зменшують концентрацію вірусу в носоглотці, - зауважує Наталя Павлюкович.
Підвищити резистентність організму до різноманітних збудників респіраторних інфекціє можна шляхом дотримання основних принципів здорового способу життя (раціональне харчування, збагачене вітамінами та мікроелементами, регулярна фізична активність, адекватний режим праці та відпочинку), або створення специфічного імунітету в результаті вакцинації.
Читайте також: У двох буковинських лікарнях повністю заповнені реанімації
На Буковині за минулий тиждень зафіксували поняд три тисячі випадків ГРВІ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:33
Вчора
Спецтема
Оголошення
16:55, 1 травня
27
08:57, 21 квітня
15
16:55, 1 травня
61
17:12, 29 квітня
66
live comments feed...
Коментарі