• Головна
  • "Без ліків та комплексної програми вони помруть": ситуація з ВІЛ-позитивними дітками на Буковині дуже складна
діти з ВІЛ/СНІД
12:31, 23 березня 2021 р.
Надійне джерело

"Без ліків та комплексної програми вони помруть": ситуація з ВІЛ-позитивними дітками на Буковині дуже складна

діти з ВІЛ/СНІД
"Без ліків та комплексної програми вони помруть": ситуація з ВІЛ-позитивними дітками на Буковині дуже складна

У Чернівецькій області перебувають на обліку 135 ВІЛ-позитивних діток, які потребують щоденної антиретровірусної терапії та адекватного догляду. Наразі життя однієї хворої дівчинки рятують лікарі дитячої лікарні, не даючи при цьому жодних гарантій. Змінити ситуацію з хворими дітьми, так само, як із дорослими ВІЛ-позитивними, може комплексна профільна програма, яку ніяк не запровадять, пише 0372.ua.

Нагадуємо, ми писали раніше, що Українців масово вражає "британський" штам коронавірусу: Степанов розповів про загрози

Вадим Велижанін - голова правління "100% життя Чернівці"

Проблемами людей, котрі живуть з ВІЛ/СНІД, зазвичай, займаються благодійні організації, міжнародні фонди і небайдужі, натомість на рівні органів влади часом складно знайти підтримку. Про це нашій кореспондентці розповів в інтерв’ю голова правління БО "100% життя. Чернівці" Вадим Велижанін. Він зазначив, що в Україні люди, хворі на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, гепатит С та інші захворювання стикнулися з величезною проблемою доступу до необхідних медпрепаратів.

Отримуйте головні новини дня - Telegram абоViber.

Кожен ВІЛ-позитивний для того, щоб жити, змушений щоденно приймати антиретровірусні препарати. В державі гроші на закупку препаратів антиретровірусного лікування відкладені, але чомусь влада блокує закупівлі, - зауважив наш співрозмовник.

Впродовж всього минулого року, продовжив він, препарати закуплялися не за кошти держави, а за гроші Глобального фонду, хоча здоров’я людей і особливо дітей є безпосередньою функцією держави.

Щодо Чернівецької області, то наразі у нас немає програми по ВІЛ/СНІДУ, яка б передбачала догляд та підтримку за ВІЛ-позитивними дітьми. Їх є в області 135, з них 82 перебувають у Банченах, інші – у Чернівцях. На даний час ми маємо 8-річну дівчинку з ВІЛ, яка перебуває у лікарні у дуже важкому стані, бо вона банально пропускала прийом ліків. Лікарі жодних гарантій не дають. Її тато помер від ВІЛ. Якщо б була комплексна програма, то була б можливість передбачити роботу соцпрацівників, які б контролювали регулярний прийом ретровірусних препаратів, - додає Вадим Велижанін.

Він переконаний, що ціна питання забезпечення відповідним лікуванням такої категорії дітей – написання програми по ВІЛ/СНІДУ. Попередньо велися перемовини з Директором Департаменту охорони здоров’я Чернівецької області Олегом Чорним, у результаті яких дійшли наступного рішення: створюється робоча група з написання програми, а потім вона буде внесена у вигляді змін до основної програми з охорони здоров’я краю.

Позиція влади щодо питання хворих на ВІЛ/СНІД дітей є такою – це прерогатива Глобального фонду, проте це не так. Глобальний фонд фінансував лікування ВІЛ-позитивних дітей до 2012 року, потім позиція міжнародної організації була змінена. Вони вважають, що діти – це пріоритет держави, це ваші діти, тому й лікувати їх – ваше завдання, - зауважив глава правління благодійної організації.

Він також розповів, що до 2018 року в області ще була комплексна програма щодо ВІЛ/СНІД, яка фінансувалася з обласного бюджету. За нею у 2018 р. пацієнтській організації виділили 120 тисяч грн. на лікування ВІЛ-позитивних, а після – нічого.

У 2019-2020 році наша організація оббивала пороги, щоб створити нову програму, чого не було зроблено. А у минулому році пандемія взагалі обмежила наші можливості. Тому найперше для нас – розробка програми по ВІЛ/СНІД хоча б для дітей, а потім по можливості таку ж написати і для дорослих. Наразі частково Глобальний фонд дає можливість охопити лікуванням частину дорослих ВІЛ-позитивних, та цього не достатньо, - говорить Вадим Велижанін.

Наш співрозмовник стверджує, що Програма по дітях орієнтовно розрахована на 300-400 тис. грн. на рік. "Ця сума не є великою, але це ціна життя 135 ВІЛ-позитивних дітей Буковини", - каже він.

Що стосується міста Чернівці, то частину ВІЛ-позитивних (а більшість з них – колишні наркозалежні) можна буде охопити лікуванням орієнтовно до 2023 року в рамках діяльності Координаційної ради з питань наркополітики та боротьби із наркоманією. Однак цього не достатньо, особливо що стосується лікування дітей.

Наразі кількість ВІЛ-позитивних людей у Чернівецькій області орієнтовно в кількості 1400 осіб, на обліку перебуває трохи більше 900. Хоча насправді їх більше, тим паче у минулому році через пандемію багато людей не проходили дослідження. Тому статистика може бути у рази гіршою, - зауважує Велижанін.

Довідково:

"100% життя. Чернівці" - це пацієнтська організація, спільнота, котра об’єднує людей, що живуть з ВІЛ/СНІД. Основний напрямок роботи – допомога людям, які стикнулися з проблемою ВІЛ/СНІД, туберкульозом та вірусним гепатитом С. Перший напрям роботи - це догляд і підтримка ВІЛ-позитивних людей, другий – супровід людей, котрі хворі на туберкульоз. Нарешті, третій напрямок полягає у супроводі людей, які перебувають у місцях позбавлення волі.

Читайте такожВ Україні за добу COVID-19 забрав життя понад трьохсот людей: нових випадків побільшало

У Чернівцях та на Вижниччині захворюваність на ГРВІ перевищила епідпоріг

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ВІЛ-позитивні #діти #лікування #комплексна програма з ВІЛ/СНІД #пацієнтська організація #Вадим Велижанін
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...