• Головна
  • Що таке мобінг і як чернівчанам від нього захиститися
16:12, 7 червня 2023 р.

Що таке мобінг і як чернівчанам від нього захиститися

Що таке мобінг і як чернівчанам від нього захиститися

Мобінг - новий термін, який означає приниження людини з боку роботодавця чо колег по роботі. Як це зараз карається, і як цьому продитіяти? Розповіла чернівецька міська рада.

23 грудня набув чинності Закон № 2806-IX "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)", який вводить до української нормативної бази нове поняття – мобінг. Розглянемо найбільш поширені питання на цю тему.

Що таке мобінг?

Мобінг – це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що також змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

Це той самий булінг, але на роботі?

Можна сказати й так. Булінг стосується цькування в освітньому процесі, а мобінг – у трудових відносинах.

Як розрізнити, де жарт, а де – мобінг?

Тут питання не в теорії, а в практиці. Кожна людина, яка була жертвою мобінгу, в той чи інший момент розуміла, що це вже серйозно.

Жарти можуть бути необразливими і несистематичними, у невимушеній обстановці. Але якщо всі жарти направлені на висміювання однієї людини та є систематичними – це вже мобінг.

За якими ознаками визначається мобінг?

Є декілька типових ознак мобінгу. По-перше, це наявність сторін – кривдника, потерпілого, спостерігачів (за наявності). По-друге, дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи. Третя важлива ознака – повторюваність таких діянь.

Є декілька основних видів тиску, що можуть бути визначені як мобінг: економічний, психологічний, створення напруженої, ворожої атмосфери.

Коли цькують – що робити?

Потерпілий фіксує діяння колег тими засобами, які йому доступні. Наприклад, записує на диктофон розмови з кривдником, фіксує на фото зміну робочого місця, робить копії розпоряджень про преміювання та документ, який визначає порядок і підстави додаткових нарахувань. Також можна зафіксувати електронне листування, записи про навантаження і т.д. Після цього потерпілий формує скаргу та разом із доказами відправляє до  Управління Державної служби з питань праці, яке реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Скарга розглядається відомством, призначається перевірка. В ході перевірки контролюючий орган також додатково фіксує докази та складає протокол. Останнім етапом виступає відправка протоколу і всіх доказів до суду, який розглядає справу, приймає рішення щодо наявності мобінгу та призначає штраф.

Чи можна отримати компенсацію за мобінг?

Так, потерпілий може звернутися до суду з позовом про відшкодування матеріальної чи моральної шкоди. Для цього фіксується, наприклад, оплата послуг психолога або ліків, які знадобилися для усунення наслідків мобінгу.

Яке покарання чекає кривдника?

  • Накладення штрафу 50-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн) або 20-30 годин громадських робіт за мобінг  фізичною особою – підприємцем, який використовує найману працю;
  • 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн) або 30-40 годин громадських робіт за мобінг посадовими особами;
  • 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн) або 30-50 год робіт за вчинення мобінгу повторно протягом року або групою осіб.

А якщо після скарги працівника цькують ще більше?

Якщо це сталося одразу після звернення, то Управління Державної служби з питань праці зафіксує додаткові докази. Якщо це трапилося вже після накладення штрафу, то можна повторно написати скаргу – штраф за повторне вчинення мобінгу значно більший.

Крім того, закон передбачає можливість розірвати трудовий договір з ініціативи працівника з виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше тримісячного середнього заробітку, якщо до нього вчинявся мобінг і це доведено у суді. Так само передбачено можливість звільнення працівника, який вчиняв мобінг, або керівника підприємства/установи за ініціативи роботодавця, якщо хтось із них вчиняв мобінг, і це вже доведено в суді.

Тож, з огляду на зміни у законодавстві, роботодавцям слід уважно ставитись до психологічного та емоційного стану своїх працівників та у разі виявлення будь-яких ознак тиску невідкладно здійснювати заходи протидії мобінгу на роботі.

Читайте: "Ти як?" - куди українцям звертатися за безоплатною психологічною допомогою

Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз

Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber (новини Чернівців)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #робота #роботодавці #цькування #працевлаштування
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...