• Головна
  • Таємниці Буковинського підпілля ОУН - у Чернівцях знайшли унікальні документи (ФОТО)
15:52, 20 липня 2023 р.

Таємниці Буковинського підпілля ОУН - у Чернівцях знайшли унікальні документи (ФОТО)

Таємниці Буковинського підпілля ОУН - у Чернівцях знайшли унікальні документи (ФОТО)

Стріляли з будівель, підривали призов до “червоної армії” - як на Буковині ОУН чинило спротив радянському режиму. Державний архів Чернівецької області показав нові унікальні документи часів початку Другої світової війни.

Державний архів Чернівецької області виявив додаткові архівні документи про події та повстання буковинських українців у червні-липні 1941 року. Сьогодні на брифінгу в обласній військовій адміністрації директор архіву Микола Рубанець представив ці документи і розказав про те, яка інформація в них міститься.

Микола Рубанець розповів, що документи, які представили сьогодні, розповідають про діяльність Організації українських націоналістів наприкінці червня - на початку липня 1941 року. Серед документів - різні матеріали обкому комуністичної партії: звіти, листи, розпорядження, донесення, стенограми тощо.

Усі ці документи свідчать, що збройний спротив ОУН почався ще з перших днів Другої світової війни. Мета всіх їх дій - відновлення Української держави та повалення комуністичного тоталітарного режиму. 

ОУНівці проводили бойові акції різного роду, підіймали людей на боротьбу.

Ось таку витримку від 24 червня 1941 року зі стенограми під час наради в обкомі зачитав Микола Рубанець:

“У Вашківському районі орудує банда українських націоналістів. Вона провела там підривну роботу, результати якої відбилися під час мобілізації. Там немало дезертирів. У Вижниці зареєстровано 50 випадків дезертирства”

Тобто мається на увазі дезертирство з лав “червоної армії” до ОУНівського підпілля.

25 червня Чернівецький обком інформуючи першого секретаря ЦК Микиту Хрущова про військові дії та суспільно-політичну ситуацію в області, доповідав, що:

“У ніч на 23 червня 41-го року у селі Руський Банилів озброєним загоном у кількістю 15 чоловік здійснили напад на телеграф і пошту. У Вашківцях убито начальника станції, у Вижницькому районі убито уповноваженого райкому партії Зоріна і сільського листоношу. 

Контрреволюційні озброєні банди куркулів і інші ворожі елементи своєю задачею ставлять знищення партійного і радянського активу, проведення диверсійних актів. Вказується про випадки обстрілу військових частин з дахів будинків”

Активна діяльність ОУНівців на фоні війни, що наближалася, викликала розгубленість і паніку серед місцевого партійного активу. 

Також 24 червня секретар обкому компартії більшовиків товариш Грушевський, виступаючи перед учасниками наради, вказував та вимагав:

“Товариші! Необхідно в даних умовах надати нормальний вигляд нашій роботі. Декому здавалося, що вони відчувають велику нужду у моральній підтримці. Дійсна обстановка на них подіяла так, що вони опустили руки. Потрібно слідкувати за порядком у місті. Це стосується першочергово членів партії. Стан у місті погіршився через те, що частина комуністів повела себе не так, як кличуть комуністам. Були випадки самовільної евакуації сімейств і випадки дезертирства. Хто самовільно евакуював свою сім'ю, буде протягнути до відповідальності. Обком партії чомусь перетворили в гуртожиток.

Пропоную всі сім'ї з обкому забрати. Дрібне відхилення від централізованої дисципліни буде каратися. Є наказ по армії про припинення будь-якої евакуації. 

Зараз у порядку прохання і побажання окремим комуністам підняти голови. Дехто їх упустив, відчувається велика розгубленість… В апараті дисципліна впала. Вчора не було жодної машиністки… Потрібно навести порядок в апараті… Потрібно ліквідувати таке положення, коли обком партії являється прохідним двором. Вчора без нашого дозволу перетворили обком партії в гуртожиток. Потрібно заставити людей прийти в себе і підкоритися загальному порядку. Обком партії – це не сховище. Сюди має доступ партійні робітники і ніхто більше. Потрібно налагодити чітку роботу партійного апарату, сміло боротися з ворогами народу і підняти настрій маси”

Під ворогами народу, контрреволюційними бандами куркулів і ворожими елементами мається на увазі ОУНівське підпілля. Саме на них компартія зосередила увагу, а не на ворогу на кордоні, а з ворогами народу. Але як свідчать документи, паніки не вдалося зупинити.

І вже 28 червня перший секретар обкому під час наради з відповідальними працівниками обкому партії заявляв наступне:

“При такому положенні виникає питання, чому ж проходить евакуація сімей. Такі питання буде задавати районне керівництво. Підстав для евакуації сімей немає абсолютно. Загроза супротивника про це не говорить… Але для того, щоб розв'язати собі руки, ми будемо поступово сім'ї евакуювати”

Того ж 28-го числа Грушевський відповідальним працівникам обкому партії вказує: 

“Потрібно досягти такого положення, щоб у місті остаточно була знищена п'ята колона, щоб з вікон, з дахів не стріляли”

Отже, по радянських працівниках в місті Чернівці з вікон та дахів стріляли, - резюмує Микола Рубанець. Це вже показує, наскільки була організована діяльність проти радянської влади на Буковині. 

Далі йдеться: 

“Потрібно попередити управляючих будинків, що вони відповідають за кожного громадянина, який знаходиться в даному будинку і проживає непрописано. Якщо на будинку будуть займатися сигналами і з будинків стріляти, до відповідальності будуть притягуватися всі мешканці цього будинку, встановлюється кругова всестороння відповідальність”

Слід зазначити, що 28 червня 1941 року виповнилася річниця перебування радянської влади на Буковині. І до цієї річниці радянська влада зпланувала багато заходів. ОУН же на цю річницю зробило компартії свій “подарунок”, зірвавши святкування. 

В одному з документів так і зазначається: 

“До даної дати владою було заплановано багато заходів. Однак через складну внутрішню політичну обстановку вони суттєво обмежені, а ряд були відмінні взагалі”

Влада була паралізована, розгублена. Основним питанням порядку денного була боротьба з “диверсантами”. У “центр” місцеві працівники партії передавали інформацію, яка показувала, що ситуація контрольована. Але інформаційний огляд за 28-29 червня свідчить про інше: 

“В селі Рукшин Хотинського району секретар комсомольської організації спробував виявити диверсанта, але був поранений. В Кіцмані невідомий поранив червоноармійця. У місті Чернівці 28-го числа була з чотирьох сторон обстріляна будівля НКВС. У місті Заставна були обстріляні три районних працівники і члени партії…  в Добринівцях, Юрківцях, в Долішніх Станівцях”

Історики та краєзнавці сходяться більшістю на версії, що НКВС тоді знаходився у будівлі, в якій зараз перебуває Краєзнавчий музей, тобто на вул. Кобилянської. На той момент діяльність ОУН в області набула широкого масштабу. І як зазначив директор архіву, документи та інші письмові свідоцтва про підготовку цієї діяльності до рук місцевої компартії не потрапили. 

Робота архіву в цьому напрямку продовжується. Знахідки поступово будуть оцифровувати. 

Здавалося б, скільки минуло років з тих часів. Але ще продовжують зʼявлятися раніше невідомі документи, які свідчать, що буковинці чинили активний спротив тоталітарному режиму. А обʼєднані українці - були і лишаються страшною силою, яка лякала радянський режим, а зараз - лякає російських окупантів.

Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз

Найактуальніші новини читайте у нашому Viber (новини Чернівців)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #новини Буковини #СРСР #історія #Друга світова війна #ОУН
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...