• Головна
  • “Так менше мучить совість, що я не на війні” - дівчина з Чернівців збирає 10 дронів за два тижні
18:17, 14 червня

“Так менше мучить совість, що я не на війні” - дівчина з Чернівців збирає 10 дронів за два тижні

Фото зі сторінки Віолетти Олійник у Facebook

Фото зі сторінки Віолетти Олійник у Facebook

Жителька Чернівців самотужки збирає бойові дрони, за допомогою яких українські захисники “роблять з поганих росіян хороших”. 

Віолетту Олійник багато хто в Чернівцях та за їх межами знає як майстриню, яка вправно збирає бойові дрони для ЗСУ. Станом на 5 червня вона зібрала вже 90 FPV дронів.

До того, як зайнятися цією справою, дівчина волонтерила з початку повномасштабного російського вторгнення. Вона збирала кошти для рідних та знайомих, купляла машини, дрони та все інше, що потрібно. Зараз майже все те, що в лютому-березні 2022 року доводилося діставати самотужки, дає держава. Це були шоломи, плитоноски, магазини тощо.

А до повномасштабного вторгнення Віолетта займалася мистецтвом, вітражем, ювелірною справою, перфомансами і навіть подумати не могла, як у майбутньому радикально зміниться її сфера діяльності.

***

Чернівчанка вирішила збирати  FPV дрони, коли її батько військовий спитав, де їх можна придбати. Це було восени 2023 року. Спочатку Віолетта почала шукати, де купити дрони, але потім зрозуміла, що простіше зробити їх самій. Тому що тоді були великі черги на FPV і їх було складніше дістати. Саме через те, що запит на дрони був великий, дівчина почала їх самотужки збирати.

Віолетта Олійник та зібрані нею дрони - фото зі сторінки у FacebookВіолетта Олійник та зібрані нею дрони - фото зі сторінки у FacebookВіолетта Олійник та зібрані нею дрони - фото зі сторінки у Facebook

Дівчина вчилася збирати дрони на безкоштовних онлайн-курсах, а саме на курсі від Victory Drones - “Народний FPV”, а також на курсі “Дрон у кожну хату” Івана Овчарика. Все, що вимагалося від Віолетти - це купити необхідні інструменти за списком.

“Ти сидиш собі на кухні і збираєш свій перший дрон”

Коли майстриня збирала перший дрон, то попросила в батька номер їх пілота. У процесі зборки консультувалася з ним щодо того, які потрібні частоти для керування ним та передачі відео. 

Віолетті не знадобилося багато часу, аби опанувати це ремесло. Дівчина вважає, що збірка дуже проста. Головне - мати “прямі руки”. А за такої умови збирати можуть і школярі. Все залежить від акуратності та відповідальності.

Робота над одним дроном включає в себе збір коштів, закупку всіх необхідних деталей, збір всіх деталей до купи, збір рами. На раму встановлюються мотори. Далі між собою спаюються всі необхідні деталі. Коли дрон візуально виглядає як готовий, його потрібно налаштувати через спеціальні компʼютерні програми. Дрон підключається до компʼютера через кабель Type-C. 

Далі дрон потрібно підключити до акумулятора, поставити пропелери, підняти в повітря і перевірити, чи адекватно пристрій реагує на всі команди. 

Дрони Віолетти Олійник в роботіДрони Віолетти Олійник в роботіДрони Віолетти Олійник в роботі

Зазвичай в майстерні Віолетта збирає 5-10 дронів, а потім забирає їх додому на прошивку, аби не брати щоразу по одному. Для дівчини цілком реально за один робочий день зібрати один дрон, прошити і облітати. В середньому дівчина збирає 10 дронів за два тижні. Загалом виходить не більше, ніж 20 дронів на місяць, адже для пристроїв різних видів потрібна різна кількість часу.

Всі деталі майстриня купляє в інтернеті, ніхто їх безкоштовно не видає. 

“Дуже багато людей думає, що якщо ти пройдеш цей безкоштовний курс, тобі мають безкоштовно дати деталі. Такого немає. Ні держава не дає, ні волонтери не дають. Багато людей просто не розуміють, що якщо ти хочеш збирати дрони, то тобі доведеться або купляти деталі за свої гроші - зі своєї зарплати, наприклад, або відкривати збір. Тому що умовно найпростіший дрон коштує зібрати 16 тис. грн. І давати людині, яка тільки вчиться збирати свої перші дрони, гроші на деталі - ну це не логічно, так не буває”

Дівчина збирає кошти в соцмережах, і купує деталі переважно або в Китаї, або в українських магазинах, якщо є вигідні пропозиції. Зібрати потрібну суму допомагають підписники.

Підписуйтесь на наш Instagram

Фото зі сторінки Віолетти Олійник у FacebookФото зі сторінки Віолетти Олійник у FacebookФото зі сторінки Віолетти Олійник у Facebook

Складнощі при роботі над дронами можуть виникати на етапі прошивки. Пристрої не завжди коректно прошиваються, і інколи це потрібно робити наново. Деколи буває, що виходить нова версія програмного забезпечення, вона ще не допрацьована, і тому дрон не працює як треба. Також під час прошивки через комп'ютер можна виявити заводський брак у деталях або помилки в налаштуванні дрона.

За таку роботу Віолетті не платять, це її волонтерський внесок в боротьбу з росією. Збірка дронів забирає майже весь час дівчини, тому займатися чимось паралельно поки немає змоги. 

“Гроші я за це не отримую, але мене так менше мучить совість, що я не на війні”

Зібрані власноруч дрони майстриня не продає, а передає безкоштовно тим підрозділам, які їх потребують. Віолетта не розуміє, як би це мало бути, щоб вона продавала дрони.

“Мені здається, що якщо людина хоче збирати дрони і отримувати за це гроші, їй потрібно йти у військо, підписувати контракт, збирати дрони у складі війська і отримувати за це зарплату. Тому що сидіти в тилу, виготовляти такі необхідні для фронту речі і брати за це гроші - це трошки низько, мені здається”

Дівчина передає дрони в підрозділ свого батька, а він передає їх пілотам. Останні також консультують, які є зміни по частотах, деталях, камерах, що на майбутнє потрібно модернізувати. Також дівчина  передає дрони братам, деколи - знайомим, які долучились до ЗСУ. Спілкується з командирами підрозділів, які вже літали на її дронах, та отримує фідбек. У будь-якому випадку дрони не можна збирати наосліп - завжди треба питати в людей, які ними безпосередньо користуються, що зараз актуально.

Підпишіться на наш Telegram

Звісно, після отримання дрона військові нерідко щось самі в ньому змінюють, адже ситуація на фронті міняється дуже швидко. 

Загалом середньостатистичний день Віолетти складається з того, що вона прокидається і одразу перевіряє, чи є від когось нові запити, чи не потрібно зібрати на щось гроші - можливо на ремонт авто чи засоби РЕБ. Далі збирається, йде в майстерню. Це дуже зручно, адже при збірці утворюється багато сміття, все літає, і вдома для цього місця немає. Потім йде додому. 

Дівчина намагається слідкувати за тим, що нового зʼявляється в сфері програмного забезпечення та прошивки дронів. Поглиблює свої знання, повʼязані з безпілотними апаратами. Раніше любила поратись в саду та гуляти в лісі, але зараз на це зовсім не лишається часу. Адже дрони на передовій потрібні постійно.

Читайте: Чернівецька область прощається з полеглим сином України

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #новини Буковини #Буковина #новини Чернівецька область #війна в Україні #війна з росією #ЗСУ #дрони #FPV дрони
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...