
РЕПОРТАЖ
12:20, 31 жовтня 2024 р.
Розшукують, рятують, захищають: історії службових собак із кінологічного центру Чернівців
РЕПОРТАЖ

Першим біля воріт нас помітив Арс - службовий пес Кінологічного центру поліції Чернівецької області. Він якраз тренувався на території зі своїм господарем.
- Ви до нас?, - запитав поліцейський.
- До вас, - відповіли ми з журналісткою, посміхаючись зацікавленому носу собаки у щілині паркану.
Чоловік відкрив ворота і Арс миттю на швидкості вибіг за територію і побіг до посадки, рознюхуючи все у себе під лапами.
***
У Кінологічному центрі Чернівецької області зараз живуть 30 службових псів. В основному тут всі вівчарки, але є ще лабрадор і бельгійські вівчарки малінуа. Усі вони живуть в окремих вольєрах. Це закладено правилами. Ба більше, дехто з них може навіть не знати один одного. Бо характери собак, як і людей - різні. Хтось з них не любить котів, хтось любить конкуренцію, хтось любить погавкати, хтось - погратися. Окремо стоїть цуценятник - окреме місце з вольєрами, в яких живуть майбутні службові пси. Просто зараз вони ще дуже маленькі і надзвичайно милі.
Долучайтесь до нашої спільноти в Instagram

Цуценя в кінологічному центрі Чернівців, Марія Боднарашек
У кожного кінолога по дві-три собаки. Так, наприклад, власник Арса, який зустрів нас біля воріт - кінолог Микола - також зараз виховує Астона - 5-місячне цуценя, яке має замінити Арса на службі, бо тому вівчару вже 8 років. На "пенсію" вони зазвичай виходять десь у 9 років. А починають службу приблизно з 8-9 місяців.
Саме тут ми зрозуміли фразу про те, що “тварини схожі на своїх власників”. І не дивно, адже кожен з поліцейських сам обирає собі цуценя і керується не лише якимись звичайними факторами типу характеру, приязні чи фізичних властивостей, але і внутрішньою чуйкою. Комусь важливо, щоб пес був спокійний, а інший вважає, що найкраще зможе поладнати з непосидою.
Серед собак, які служать в Чернівецькій області є ті, хто виконував завдання на деокупованих територіях.
Нора - допомагала на деокупованій Херсонщині.
Норі 6 років. Вона спеціалістка з пошуку вибухових речовин та зброї. А ще - дуже вертлява дама з характером. Її хазяїн - Анатолій попередив нас, що краще до неї просто так не підходити, адже та має запальний норов. Весь час, що ми спілкувалися, вона намагалася привернути увагу своєї людини. А коли її відвели і посадили чекати - мирно сиділа, дивлячись, коли вже зможе знову побігати та погратись.
Коли вона виходить з вольєру, начальник кінологічного центру Василь посміхається і каже:
- гляньте і напишіть, що це не ми собак об’їдаємо, а вони нас.
Нора дійсно доволі вгодована і не виглядає тією, що голодає. Попри це, дуже вертлява і активна.
Декілька місяців Нора зі своїм кінологом провели у Херсонщині. Там шукали міни, гранати - все, що може вибухати.

Нора допомагала на Херсонщині

Кінолог Анатолій працює з Норою
Ще цуценям Нору взяв собі на поруки кінолог Анатолій. Разом вони працюють вже 5 років.
Тренування починаються зранку. Нору випускають з вольєру, оглядають чи в порядку вона, вигулюють за територією. Все відбувається спеціально для собаки - вона грається, дуркує, відпочиває і поводить себе, як звичайно домашня тваринка. Вже після того починається тренування та відпрацювання. Конкретно для Нори ставлять замінники (вибухові пристрої) на різних локаціях і на різній місцевості. Вона має їх знайти.
"Собаки підготовлюються з року. Попри те, що вони чують вибухи під час тренувань, те, що відбувається на території бойових дій і у деокупованих містах - зовсім інше. Спочатку по собаці було видно, як вона себе вела, коли почула вибухи. Але ми їх до цього готуємо".
Дара розшукує людей
У цей же час до нас виходить поліцейський Богдан зі своєю вихованицею. Вже на відстані зрозуміло - у них особливий зв’язок. Зрозуміти це можна навіть просто помітивши, як вона на нього дивиться. Він обирав її ще цуценям.
- А як ви зрозуміли, що це ваша собака?
- Вона сама до мене підійшла. З дитинства дуже любила принюхуватись, шукати і плюс у неї був хороший апетит, - відповідає кінолог з посмішкою, - це важливо для собак-пошуковців.
“Дара спокійна, врівноважена собака. Дружелюбна. Ні з собаками не конфліктує, ні з котами, ні з будь-якими іншими тваринами. Кожен кінолог собі обирає собаку із тим характером, який йому до вподоби”.
За характером цуценяти можна зрозуміти, чи вона буде розшукувати людей, чи вибухонебезпечні предмети. Для кожної створюються окремі тренування, залежно від направленості і специфіки завдань, які виконує службовий пес.
Дара навчена розшукувати людей по запаху. Їй 2,5 роки.
"Як тільки приходиш на роботу - береш її і вигулюєш. Десь півгодини-годинку. Після того вже починаються заняття. Заняття проводяться не довго - їх може три-чотири на день, але з коротким інтервалом. Це щоб собаці давати відпочити і щоб їй було цікаво", - ділиться кінолог.
Вигулювати собаку за межами центру - обов’язково. Бо це про соціалізацію. Тваринка має звикнути до машин, інших людей, голосів. Окремо важливо, щоб собака була у хороших стосунках з дітьми.
Дара неодноразово знаходила дітей. Богдан згадав, як одного разу діти загубились у лісі, а Дара за запахом їх знайшла.
Астон ще навчається бути поліцейським псом
Астона помітно здалеку - не поліцейський веде його, а він тягне свого хазяїна на прогулянку. Йому лише 5 місяців, але він вже доволі великий пес. Кінолог Микола його обрав на заміну Арса, який скоро піде на пенсію.
Цуценя, яке виглядає як вже доволі немаленький пес, забрали в поліцію десь півтора місяці тому. Він ще не виконує завдань, лише навчається.
"Він сам підійшов. У майбутньому буде розшукова собака, буде служити в Національній поліції України. Тепер з ним прокладаєм слід - я на свій запах спочатку роблю, щоб дати йому зрозуміти, як правильно нюхати. Нарізаєм, прокладаєм ковбасу, сир - що є, я топчу своїм запахом по тому. А потім беру його, запускаю, кажу нюхати, щоб він мій запах сприймав. У подальшому, коли він підросте, будемо забирати лакомство, він буде брати просто слід. А потім вже будемо змінювати людей - не мене він шукатиме, а чужу людину. Потім змінюватимемо місцевість - у лісовій місцевості, чи на полі, згодом у місті, де рух. З 8 місяців він вже буде повноці нний собака, вже сформуються всі його м’язи, сформуються зуби. Тоді будемо їхати у Житомир на навчання, де проходитимемо сертифікацію".
Кожна собака має отримати сертифікат. Усі кінологи проходять навчання і атестацію там. Може бути і таке, що собака не виконує завдання - тоді її списують. Тоді кінолог може просто забрати її додому. Також вона може залишитись у кінологічному центрі. Сам центр розрахований на те, щоб у ньому залишалися жити усі собаки, яких вони взяли собі на облік.
Весь час, що ми розмовляємо, Астон стрибає на нас, лизькається і з задоволенням дається себе чухати. Загалом, поводить себе, як звичайне цуценя.
***
Сам кінологічний центр знаходиться поодаль від рухливого міста. Поруч лісові території і поля. Для собак є окремий тренувальний майданчик, де встановлено все необхідне знаряддя.
Окрім собак розшуковців, які знаходять людей, у кінологічному центрі є вісім тих, хто розшукує вибухівку і зброю, чотири собаки розшукує наркотики. Також є дві собаки, які навчені знаходити трупи та людські залишки. Ще дві собаки виконують завдання під час затримання небезпечних злочинців чи під час терористичних актів - вони працюють зі спецпідрозділом КОРД.
Кінологи постійно працюють на деокупованих територіях по гуманітарному розмінуванню у Харківській та Херсонській областях. Вже друга група кінологів з Чернівців поїхала у міста Покровськ та Краматорськ Донеччини виконувати завдання по пошуку наркотиків.
Кінологи мають чотири автівки і один причіп, який їм подарував міжнародний фонд Говарда Бафета. Вони підлаштовано для виїзду на місце події. Стало цікаво, що майже на всі неочевидні злочини виїжджають інспектори з собаками незалежно від того, то крадіжка, чи вбивство.
Автівки облаштовані спеціальним відсіком для собаки, в якому є навіть кондиціонер. Це зроблено для комфортного перевезення тваринки.
***
- А ви кожен день сюди приходите?, - питаю одного з інспекторів - кінологів.
- Ні, у нас є зміни, - відповідає той.
- А як же собаки?
- За ними доглядають. Але я всеодно частіше на роботі, ніж вдома, - зі сміхом додає поліцейський.
Займатися цією справою - не просто. Тут не достатньо просто твого знання, тут потрібна любов до тварин і до справи, якою ти займаєшся.
Текст: Лідія Хаустова
Фото: Марія Боднарашек
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:27
Вчора
19:16
Вчора
18:00
Вчора
17:19
Вчора
16:13
Вчора
15:23
Вчора
14:20
Вчора
Спецтема
Оголошення
19:34, 22 квітня
19:34, 22 квітня
19:34, 22 квітня
19:34, 22 квітня
19:34, 22 квітня
live comments feed...
Коментарі