30 січня в православ'ї відзначали день пам’яті Антонія Великого, тому день і назвали так, пише 0372.ua.
Селяни пекли сьогодні толокняні колобки, вони були символом сонця. Толокно потрібно було змішати з пшеничного борошном, додати вершкове масло і яйця з сіллю, змішати з молоком і зробити з такого тіста булочки. Ще наші предки в цей день віднаджували псування, поперек стежки, яка вела у двір, треба було провести межу серпом, як би відсікаючи псування.
У народному календарі цей день називається Антон Перезимник. У селян було прийнято перевіряти запаси кормів і підраховувати чи вистачить їх до весняного Юрієвого дня. Святому Антонію молилися про благополучне отелення корів і безпеку домашніх тварин. Святили сіно і годували їм худобу.
Господині пекли толокняних колобків, які символізують сонце. Випічкою пригощали дітей, в надії, що літо швидше настане.
Вранці проводили обряд, що допомагає обхитрити нечисту силу. Людина, яка виходила першою з дому вранці, йшла від дому до ганку п’ятами вперед, позначаючи слідами, що в оселі прийшов сам господар.
У цей день жінкам не можна в’язати і прясти, готувати сочевицю і боби, щоб діти на кір не хворіли і щоб не провокувати віспу, виразку і чуму. Було прийнято пекти спеціальний хліб, який роздавали рідним і близьким на здоров’я.