• Головна
  • Українська художниця, яка підкорила Париж та завоювала серце Гі де Мопассана
Мистецтво
20:31, 27 вересня 2020 р.

Українська художниця, яка підкорила Париж та завоювала серце Гі де Мопассана

Мистецтво
Марія Башкірцева

Марія Башкірцева

Українська художниця Марія Башкірцева стала однією з перших у світі жінок, чиї роботи були представлені в Луврі. Про її творчість схвально відгукувалися художники Ежен Делакруа та Клод Моне, письменники Еміль Золя та Александр Дюма. А популярний письменник Гі де Мопассан був вражений її непересічністю і зажадав особистого знайомства, пише 0372.ua.

Нагадуємо, ми писали раніше: Де ми бачимо себе справжніми: на фото чи в дзеркалі?

Марія Башкірцева

Марія Башкірцева

Марія Башкірцева народилася у 1858 році в селі Гавронці на Полтавщині. Шлюб її батьків-дворян не склався. Разом з матір'ю дівчинка переїхала до Франції.

Муся, як її називали близькі, була обдарованою дитиною. Навчалася за власноруч складеною програмою, мала гарний голос і грала на кількох музичних інструментах. Та найбільше любила малювати.

Батьки Марії Башкірцевої

Батьки Марії Башкірцевої

У 19 років вступила до академії Рудольфа Жуліана – приватного навчального закладу, який мав майстерню для жінок.

Марія малювала світ паризького передмістя, служниць, робітниць та дітей, а також свої автопортрети. Її талант одразу помітили, вона отримувала численні медалі та призи на виставках. І стала зіркою паризьких салонів. Про її роботи схвально відгукувалися художники Ежен Делакруа та Клод Моне, письменники Еміль Золя та Александр Дюма.

Разом з успіхом на дівчину посипалася і лавина критики. У тогочасному суспільстві малювання серед жінок схвалювали лише як хобі для знуджених аристократок. Башкірцева ж прагнула, аби її визнали професійною художницею.

Одна з найвідоміших робіт Башкірцевої – "В художній студії Жульєна"

Одна з найвідоміших робіт Башкірцевої – "В художній студії Жульєна"

У березні 1884 року в Парижі популярний письменник Гі де Мопассан отримав лист від незнайомки. Такі послання надходили молодому й неодруженому літераторові десятками. Де Мопассан відповідав вибірково, у в'їдливо-іронічній манері. Та ця таємнича авторка відрізнялася від решти палких шанувальниць.

Вона не розкривала своє ім'я і не шукала зустрічі, вражала непересічністю суджень і майстерно відбивала словесні атаки:

Листування затягнулося на два місяці. Зрештою, письменник зажадав особистого знайомства. Письменник розчарував українку своєю зверхністю, і вона припинила йому відповідати. Натомість повністю поринула в роботу – хотіла написати якомога більше картин. Адже знала, що їй лишилося не так багато часу.

Ще у 16 років Башкірцевій діагностували туберкульоз легень. Хвороба майже позбавила її слуху і "з'їдала" дівчину зсередини. Художниця померла за кілька тижнів до 26-го дня народження.

Писати "Щоденник" Марія почала в 13 років, коли ще не знала, що у неї туберкульоз. Тому наскрізною темою особистого записника є глибоке бажання досягти слави, що підсилюється побоюванням – перебіжні хвороби можуть виявитися туберкульозом. У світі "Щоденник" описують як "разюче сучасний психологічний автопортрет молодого обдарованого розуму в процесі розвитку".

Робота Башкірцевої "Молода жінка з букетом бузку"

Посмертна виставка Башкірцевої відбулася в Парижі, а твори досі зберігаються в музеях Франції, Голландії, США, Росії та України. Навіть у Ніцці в Музеї образотворчих мистецтв є зал Башкирцевої.

Читайте також:Воздвиження Чесного Хреста: традиції та звичаї буковинців

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#художниця #Україна
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...