• Головна
  • Усе буде DOBRE: які пріоритети в рамках програми визначають буковинські громади
громади
19:23, 28 лютого 2021 р.
Надійне джерело

Усе буде DOBRE: які пріоритети в рамках програми визначають буковинські громади

громади
Василь Тодеренчук / фото 0372.ua

Василь Тодеренчук / фото 0372.ua

Створення об'єднаних територіальних громад на Буковині розпочалося більше п'яти років тому, однак і сьогодні процеси децентралізації залишаються надзвичайно складними та неоднозначними. Новостворені громади об'єктивно повинні шукати додаткові ресурси для успішного функціонування та розвитку. Брак досвіду, знань, підтримки та необхідність залучення інвестицій спонукають ОТГ брати участь у міжнародних програмах, зокрема і в такій, як Програма DOBRE, пише 0372.ua.

Нагадуємо, ми писали раніше, що 10 територіальних громад Буковини стали партнерами програми USAID DOBRE

Цьогоріч учасниками Програми DOBRE, яка реалізується за кошти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) стали десять громад з Буковини, зокрема й Великокучурівська територіальна громада. Про труднощі, з якими стикаються громади, пріоритети їх подальшого розвитку та участь в даній програмі наша кореспондентка поспілкувалася із головою Великокучурівської об'єднаної територіальної громади Василем Тодеренчуком. 

Великокучурівська територіальна громада об'єднує п'ять сіл. Вона була однією із так званих "пілотних ОТГ", на досвіді та прикладі яких будувалася реформа децентралізації загалом по Україні. Василь Тодеренчук розповів, що його громада бере участь у багатьох програмах. Однак саме програма DOBRE сприяє якомога кращому усвідомленню того, що всі члени громади є одним цілим, що вони мають об'єднуватися навколо спільних проблем та їх вирішення.

З 2015 року пріоритетним було створити об'єднану громаду з п'яти населених пунктів, щоб не було вже поділу на Великий Кучурів, Снячів, Тисівці, Годилів чи Глибочок, а всі мешканці розуміли, що вони живуть в межах однієї громади. На мою думку, нам вдалося зробити у цьому напрямку дуже багато. Коли розпочався процес об'єднання, громада була схожа на молоду сім'ю. Уявіть собі, що це ніби прийшла невістка жити до свекрухи і їм обом треба навчитися жити разом, під одним дахом. Цей досвід був впринципі безболісним для сіл нашої громади, молоде подружжя так би мовити пройшло перший етап становлення, сформувало плани та орієнтири на майбутнє, - сказав він.

Очільник громади зазначив, що пріоритетним напрямом розвитку є залучення якомога більше молодих людей до процесів децентралізації у громаді. Завдяки опитуванню програми DOBRE, до прикладу, жителі долучаються до процесів, котрі відбуваються у громаді. Він додав, що оскільки сьогодні молодь вирізняється креативними підходами до життя, тому в межах громади прагнуть реалізувати гасло "У громаді модно жити". "Для цього їх спершу потрібно навчати, щоб у майбутньому вони стали гідною нам заміною", - стверджує Великокучурівський селищний голова.

Також Василь Тодеренчук підкреслив, що так як його громада є приміською зоною, тому для них дуже важливо розвиватися у туристичному плані. А розвиток туризму можна вигідно поєднати з розвитком майданчиків для малого і середнього бізнесу.

Сьогодні багато чернівчан хочуть проводити дозвілля так, щоб не доводилося витрачати час на далеку дорогу. Тому в рамках нашої громади плануємо розвивати велотуризм: з міста до нас близько, на вихідні містяни можуть сміливо їхати від шуму та гамірності міста в сільську місцевість навіть велосипедами. Щоб досягти цього - потрібно організувати маршрути, залучити підприємців, зробити нормальні дороги, велосипедні доріжки тощо, - говорить він.

У процесі реалізації таких майданчиків для бізнесу є певні труднощі. Зокрема, зі слів голови Великокучурівської громади, наразі постала проблема відсутності вільних земельних ділянок у власності громади, які б використовувалися під бізнес-проєкти. Тому з місцевими депутатами обговорювалося питання про виділення коштів для купівлі землі у мешканців громади.

Ми хотіли б сформувати сприятливі умови для інвесторів, викупивши деякі земельні ділянки у власників (наприклад по 10-20 соток), оформивши весь необхідний пакет документів, змінивши цільове призначення землі на комерційне. Потім ми б підвели до них необхідні комунікації і пропонували б у кінцевому результаті інвестору всі умови для побудови власного бізнесу у нашій громаді, де він не витрачатиме час на різні бюрократичні речі. Всі ці ділянки будуть вже пристосовані для ведення бізнесу, тому це вигідно і для інвестора, і для громади, бо сплачуватимуться податки з комерційної діяльності і створюватимуться нові робочі місця, - підкреслив Василь Тодеренчук.

Наш співрозмовник також зауважив, що у громаді кількість приватних підприємців через об'єктивні обставини зменшилася (раніше їх було майже 2000 на громаду). Тим не менше власне податки, які сплачують підприємці та фізичні особи, залишаються вагомою складовою бюджету громади.

Тому про них мусимо думати і створювати сприятливі умови для розвитку малого бізнесу. І якраз програма DOBRE допомагає у формуванні правильної стратегії, навчає залученню додаткового фінансування, популяризації власних проєктів, які були б цікавими для інвесторів. Зауважу, що експерти програми у нас вже працюють, вони є наразі в межах держави найпотужнішими спеціалістими у сфері місцевого самоврядування та децентралізації. Тому роботи насправді дуже багато, головне - правильно розставити пріоритети і швидко вчитися, - стверджує він.

Зі слів очільника громади, експерти програми роблять якісний аудит і показують  проблеми, слабкі місця громади, щоб можна було їх у короткі терміни усунути і зробити життя в громаді комфортним та достойним. Також фахівці програми, які працюють у громадах, навчають сучасним практикам місцевого самоврядування, які вже успішно функціонують за кордоном.

В нашій громаді дуже багато речей робиться за рахунок співфінансування, тобто фінансовий тягар несе не тільки бюджет громади. І цей досвід є ефективним у всій Європі. Наприклад, вуличне освітлення, гравіювання вулиць, вивезення сміття здіснюються за рахунок співфінансування. Треба якусь вулицю у громаді загравіювати, значить одна частина грошей сплачується з бюджету громади, інша - кошти зацікавлених мешканців. Бувають звісно моменти, коли жителів дуже мало, а проблему треба вирішити, тоді вже громада бере на себе більшу долю фінансування, можуть залучатися якісь інвестори чи шукаємо кошти з фондів. Але наразі головний принцип у Великокучурівській громаді - співучасть, - наголосив селищний голова.

На його глибоке переконання, співучасть привчає людей до порядку і цінування того, у що вкладені власні кошти. "За останні три роки з бюджету громади близько 1 млн 200 тис грн виділили на гравій для доріг, але жодного прохання про надання грейдера від жителів не було, бо техніку вони знайшли самі і контролювали якість гравіювання теж самі. У такий спосіб і працює співучасть, й громада відчуває більшу відповідальність за справу, в яку вклала власні кошти та зусилля. Таким чином, міжнародні проєкти навчають громади цінувати те, що вони мають, правильно та бережливо ставитися до спільної власності, приймати рішення і брати на себе відповідальність за їх реалізацію в рамках громади, - зазначає Василь Тодеренчук. 

Читайте такожУ Чернівцях уклали меморандум про співпрацю в рамках програми DOBRE (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Чернівці, Новодністровськ та Вижниця боротимуться за звання молодіжної столиці України

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#програма DOBRE #громада. пріоритети #Великокучурівська ОТГ
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...