
літературна резиденція
16:09, 31 липня 2021 р.
Надійне джерело
На Буковині у музеї-садибі О. Кобилянської провели першу літературну резиденцію (ФОТОРЕПОРТАЖ)
літературна резиденція

фото 0372.ua
У музеї-садибі Ольги Кобилянської у с. Димка читали вірші та прозу, неспішно лилася бесіда знаних та ще зовсім молодих авторів. Під спів пташок та акорди гітари, у невимушеній, щирій атмосфері ділилися думками, поетичними доробками та порадами учасники першої літньої літературної резиденції "У Ольги", пише 0372.ua.
Нагадуємо. ми писали раніше, що Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz відбудеться 3–5 вересня 2021 року в Чернівцях
Місце та час літературної резиденції були обрані невипадково. 31 липня 1897 року, рівно 124 роки тому, Ольга Кобилянська написала в Димці на Глибоччині свій твір "Поети". Це символічна праця, яка ілюструє складний шлях кожного автора, який бачить себе у прозі чи поезії.
Резиденція - це простір для натхнення
Літературна резиденція "У Ольги", найперше, має на меті популяризацію творчості відомої буковинської письменниці, особливо серед молодих авторів, які лише роблять перші кроки. За задумом організаторів, тут автори можуть знайти ті рефлексії, які дадуть поштовх до подальшої творчості.
Отримуйте головні новини дня - Telegram або Viber.
Резиденція є досить новою формою мистецьких заходів в Україні, хоча за кордоном вона використовується вже дуже давно. Як розповіла одна з організаторок заходу, заступниця голови районного об'єднання "Просвіта Глибоччини" Олена Рєпіна, резиденція – це простір для того, щоби автор приїхав у конкретне місце і заглибився у написання чи переклад тексту. Кожна резиденція має дати продукт – закінчений роман, есе тощо.
Наша резиденція одноденна, ми не можемо поки там перебувати тривалий час, але туди їдуть автори за натхненням. І рефлексії, які народяться під час перебування в цій резиденції, можуть лягти в основу ще одного проєкту - стати частиною щорічного літературного фестивалю "Людина з народу", який започаткували на Буковині ще у 2018 р., - сказала вона.
Однак не менш важливою ціллю цієї резиденції є промоція культурних брендів Буковини. Саме тому за пропозицією директора літературно-меморіального музею-садиби О. Кобилянської Яноша Дана для проведення заходу було обрано цю локацію.
Це місце не просто географічна точка, а місце сили, бо тут виставлені не бутафорні експонати. На території музею-садиби є криниця, з якої пила воду вся сім’я Кобилянських. Там є дві неймовірних сосни та сад, які посадив батько письменниці. У будинку збереглися меморіальні речі, яких торкалася рука видатної жінки. Туди приходиш за натхненням. Ось чому музей-садиба у Димці є чудовим місцем для літературної резиденції, - додала Олена Рєпіна.
Зрештою, участь молодих авторів у такій резиденції має стати майданчиком для подальших кроків у їх зростанні як "майстрів слова".
Формат літературно-мистецького заходу, так само, як і обрана локація, також незвичний. Дійство відбувалося на обійсті музею-садиби, під тінню столітніх дерев. Під час резиденції провели літературне читання "Поранкова душа", коли кожен автор, не залежно від віку, у дружньому колі, посеред саду, читає свої твори. У такий спосіб можна отримати той необхідний фітбек щодо твору і першу аудиторію професіоналів, бо присутні на заході й імениті автори, і редактори видань. До слова, запрошеними гостями були представники української діаспори з Румунії, тож молоді автори мали змогу презентувати свої твори й для них.
Ще одна частина програми резиденції включала дискусію видавців, авторів та меценатів під символічною назвою "У моєму краї поети – то жебраки". "Так у своєму творі "Поети" колись написала О. Кобилянська. Минуло 124 роки, а ситуація кардинально не змінилася," - зауважила Олена Рєпіна.
Обговорення у такому трикутнику дає можливість знайти відповідь на запитання, як автор, написавши книжку, має діяти далі. Де шукати ресурси? Що таке видання спільнокоштом? Що таке колективні праці і скільки це коштує? Це ті проблеми, про які варто говорити, - зазначила організаторка.
Доречі, у заході брала участь Олена Гешко-Максим’юк родом з Лужан, яка багато років живе у Придністров’ї. Вона викладає там українську мову і літературу і видає альманах, не зважаючи на труднощі, з якими там стикаються представники української діаспори. Тож її досвід видавця був корисним для молодих авторів.
Водночас, про проблеми, з якими стикаються молоді автори, говорив і професор Чернівецького національного університету Володимир Антофійчук. Він очолює редколегію 10-томного видання творів О. Кобилянської, тому поділився досвідом видавничої справи, ньансами редагування творів та порадами щодо роботи із видавництвами.
На завершення літературної резиденції, щоб доповнити враження учасників, відбулася поїздка до комплексу апітерапії "Мивіра" з екскурсією та частуванням меду.
Літературна резиденція як частина амбітного проєкту
Ще в 2018 р. відділ культури Глибоцької РДА започаткував до 155-річчя з дня народження О. Кобилянської літературний фестиваль молодих авторів "Людина з народу". Як відомо, так називався перший твір, який написала письменниця, приїхавши в с. Димка.
Ми поклали собі за мету дати оту першу платформу, майданчик для автора, який уже визначився із жанром, який бачить себе в літературі, але він не знає, з чого почати, кому почитати, з ким поділитися своїми творами. У 2018 р. на фестиваль запросили авторів з тодішнього ще Глибоцького району. Але вже за рік на фестиваль приїхали автори з усієї Буковини, їх було майже тридцять. Це було дуже розкішно, бо була і поезія і проза, і драма, - пояснила організаторка резиденції.
Вона додала, що тоді ж авторитетне журі на чолі з Василем Джураном визначилося із 1-им, 2-им і 3-ім місцями і твори переможців фестивалю разом з їхніми коротенькими біографіями були надруковані у "Буковинській ластівці". Таким чином автори отримали свою першу платформу.
Проте в минулому році фестиваль через ситуацію з коронавірусом та низку інших факторів не відбувся. Тому, зі слів Олени Рєпіної, резиденція "У Ольги" може стати частинкою літературного фестивалю, який планують і надалі проводити у Чернівецькій області. Тим паче, що за два роки відзначиметься 160-та річниця з Дня народження письменниці.
Цьогоріч ми плануємо розвивати далі цю ідею. Ми подали проєкт підтримки фестивалю на рівні Чернівецької ОДА. Для мене це такий культурний туризм, в якому майбутнє регіону, - зауважила О. Рєпіна.
Зазначимо, що культурний туризм, на якому давно заробляють у Європі і не тільки, тісно пов'язаний із малим бізнесом. Тому меценати, які долучаються до підтримки подібних заходів, розуміють важливість культури та промоції буковинських брендів. Зі слів організаторів резиденції, дуже вагомою стала фінансова підтримка місцевого підприємця з Глибокої, власника інтернет-магазину "Флоріум" Петра Тоненчука. Частину коштів взяла на себе Ольга Шевченко, директорка Глибоцького краєзнавчого музею. Також долучилося до меценатської справи підприємство "Мивіра".
Оскільки резиденція – це частина фестивалю "Людина з народу", тому організатори сподіваються, що отримані авторами рефлексії з цього місця, творів О. Кобилянської ляжуть в основу хоча б невеличких творів. Ці твори до 1 листопада можна буде надіслати на адресу фестивалю і їх оцінюватиме компетентне журі. Кращі твори будуть надруковані.
Читайте також: На Буковині розпочали прийом документів для присудження премії імені Сіді Таль
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:33
09:21
Спецтема
Оголошення
17:05, 27 квітня
4
06:03, 22 квітня
18:36, 22 квітня
live comments feed...
Коментарі