• Головна
  • Історія чернівецьких трамваїв
18:00, 11 травня 2023 р.

Історія чернівецьких трамваїв

Історія чернівецьких трамваїв

Чернівці стали четвертим містом в Україні де запустили електричний трамвай. Він виїхав на колії вперше у 1897 році. 18 липня 2023 місто буде святкувати 126 років від запуску першого трамвайного транспорту. У цьому матеріалі ми розповімо, як пересувались чернівчани у минулому сторіччі. 

Вулиця Садова. Трамвайний парк. Фото 1898 року. Тархов С.А. Історія міськелектротранспорту Чернівців

Спочатку було лише 8 вагонів, але вони мали невелику швидкість, від 8 до 15 км за годину. На початку було безліч аварій, вони сходили з рейок та збивали людей, лякали коней, які на той час були також важливим транспортом. 

Працівники чернівецького трамвая на пересувній вишці для монтажу контактної мережі. 1897 р. Фото із колекції С.А. Тархова.

Не дивлячись на ці фактори, трамвай прижився в Чернівцях і з часом став феноменом не тільки з економічної точки зору міста, а й культури. Перед Першою світовою в Чернівцях вже було понад 20 вагонів, після Другої - понад 30. 

З 1906 року з’явилися "літні" вагончики. Фото 1906-1918 років. Тархов С.А. Історія міськелектротранспорту Чернівців

У другій половині 1940-х років стан трамвайного господарства Чернівців був надзвичайно поганим. В цей період у місті продовжували експлуатуватися вагони, виготовлені ще у 1897 році, які давно вичерпали свій ресурс. Ситуація потребувала негайного втручання та модернізації, оскільки старі вагони вже не могли відповідати потребам міста.

Квиток для проїзду в чернівецькому трамваї австрійських часів

Трамвайний вагон  № 1 1897 року випуску на Центральній площі в Чернівцях. 1947 р.

У березні 1944 року, коли радянські війська наближалися до Чернівців, румунська влада прийняла рішення про евакуацію транспортного господарства та його персоналу. Тролейбуси були доставлені до міста Брашова, а значна частина працівників трамвайного депо була евакуйована до Арада. 23 березня 1944 року рух електротранспорту у Чернівцях був припинений. 30 березня 1944 року, Чернівці були захоплені радянськими військами. Рух трамваїв в Чернівцях було відновлено 21 квітня 1944 року, на той час справними були тільки 6 вагонів, але на лінію вийшло тільки два – не вистачало персоналу, адже вагоноводи та кондуктори румуни виїхали із Чернівців.

Трамвай піднімається вулицею Головною до Центральної площі. Кінець 1950-х рр. Тархов С.А. Історія міськелектротранспорту Чернівців

Трамвай піднімається вулицею Головною до Центральної площі. Кінець 1950-х рр. Тархов С.А. Історія міськелектротранспорту Чернівців

У 1948-1949 роках проведено капітальний ремонт 18 старих трамвайних вагонів, кількість справних вагонів становила 20 моторних і 4 причіпних.

Трамвайні вагони на Центральній площі. 1960. Фото із колекції С. Тархова

Трамвайні вагони на Центральній площі. 1960. Фото із колекції С. Тархова

У 1950-ті роки у Чернівцях вже активно розвивається тролейбусне господарство. Станом на 1965 рік чернівецький тролейбус перевіз 13 млн. пасажирів.

вагон на вулиці Головній. Кінець 1940-х років. Фото з колекції Олександра Скубака

В 60-х роках попри захоплення містян трамваєм, було прийняте рішення демонтувати цей електричний засіб пересування. Чернівці розташовані на пагорбах і трамваю не вистачало потужності, щоб підніматись. Справа була не тільки у зношеності парку трамвайних вагонів, але і у зростанні інтенсивності руху автобусів. 1967 року останні вагони поїхали в депо.

Замітка про закриття трамвайного руху в Чернівцях. Березень 1967 р.

Колії були демонтовані та на заміну трамваям прийшли тролейбуси, які курсують до сьогодення.

Демонтаж трамвайних колій у Чернівцях. Літо 1967 р.

Березовська Александра

Читайте також:

5 фільмів, які були зняті у Чернівцях

Чорно-білі Чернівці - добірка старих фотографій

Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз

Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber (новини Чернівців)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Історія Чернівців #трамваї #історичні факти
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...