• Головна
  • Літературна спадщина Буковини: відомі імена
21:24, 27 лютого

Літературна спадщина Буковини: відомі імена

Літературна спадщина Буковини: відомі імена

Буковина завжди була багатою на літературні таланти. У цій статті ми розглянемо творчість видатних буковинських письменників, які зробили вагомий внесок в українську та світову літературу.

Марія Матіос

Недаремно розпочинаємо наше знайомство із буковинською літературною спадщиною із Марії Матіос, адже саме вона є чи не найвідомішою сучасною письменницею нашого краю.

Талант Марії Матіос відзначають колеги, редактори та літературні критики - у різні роки письменниця ставала переможницею таких престижних українських премій та конкурсів, як Шевченківська премія з літератури, Коронація слова та Книга року BBC. Також у 2015 році вона була нагороджена орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня “за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм”.

Літературна спадщина Буковини: відомі імена, фото-1

Мабуть, найвідомішою книгою Марії Матіос можна вважати “Солодку Дарусю” - психологічний роман про долю жінки та її сім’ї, понівеченої радянською владою. Цей твір закарбувався у свідомості української нації та настільки точно відображав вплив більшовицької влади на Україну, що з часом він навіть був перевиданий багатьма іноземними мовами, зокрема англійською, польською, хорватською, німецькою, литовською, французькою та італійською. 

Окрім власної творчості, письменниця також брала участь у літературному розвитку нашого краю та була заступницею голови Чернівецької обласної організації Спілки письменників України.

Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber

Юрій Федькович

Свій творчий шлях Юрій Федькович розпочав німецькою мовою. Його першими друкованими творами стали німецька балада та романтичне оповідання "Der Renegat" (1859 р).

Що ж до перших українськомовних віршів письменника, вони з’явилися двома роками пізніше, у 1861 році, та  були опубліковані в брошурі А. Кобилянського: "Slovo na slovo do redaktora "Slova"". Брошура обґрунтовувала позицію проти "москвофільської" орієнтації редагованої Б. Дідицьким газети "Слово".

Окрім величезної прозової та поетичної спадщини, Юрій Федькович залишив своїм нащадкам ще й чимало п’єс, серед яких:  побутова комедія «Так вам треба» (1865), історична трагедія «Хмельницький» (1883—1887), мелодрама «Керманич» (1876, 1882), історична драма «Довбуш» (1869, 1876 і 1918)

Іменем Юрія Федьковича також названий Чернівецький національний університет та Вижницький опорний ліцей.

Ольга Кобилянська 

Творчий доробок Ольги Кобилянської складно описати цифрами. За своє життя вона написала 8 великих повістей та романів українською, 4 німецькомовні повісті, більше 40 глибинних новел та оповідань. Безліч її творів перевидавалися навіть після смерті буковинки.

Твори письменниці глибоко торкали й українських режисерів, адже за їхніми мотивами було знято 3 фільми та 1 телевиставу.

Позаяк Ольга Кобилянська неабияк захоплювалася театром, на знак пам’яті Чернівецький драмтеатр назвали її ім’ям. У 1963 році до 100-річчя від дня народження Ольги Кобилянської перед театром поставили і скульптуру письменниці, яка тепер є однією із візитівок Чернівців.

Михайло Івасюк

Український письменник, літературознавець, фольклорист та активний культурний діяч - усе це про Михайла Івасюка, батька Володимира Івасюка.

Ще в юні роки Михайло писав поезії на досить серйозні теми, у 30-тих роках розповів у віршах про страшний Голодомор. Особливу увагу приділяв дослідженню історії нашого краю та дитячим казкам. 

Як літературознавець, він писав десятки статей та зокрема опублікував великий том творів С. Воробкевича (1986), підготував також і такий же доробок С. Яричевського.

Сидір Воробкевич

Попри те, що цю визначну постать ми передусім знаємо як талановитого композитора, Сидір Воробкевич був ще й цікавим буковинським письменником та літературним редактором.

Літературний діяч брав активну участь у розвитку Буковини та у 1870 році  став одним із засновників і редактором першого українського літературного журналу та наукового часопису нашого краю: "Буковинська зоря"

Твори Сидір Воробкевич писав українською, німецькою та румунською мовами. У його літературному доробку є вірші, поеми, оповідання, повісті реалістичного й романтичного характеру.

Найвідоміший вірш Сидора Воробкевича: "Мово рідна, слово рідне" покладений на музику та став хрестоматійним для школярів.

Читайте:Дрон замість пушкіна і толстого: в центрі Гончаренка приймають російські книги

Авторка: Софія Колісник

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #Буковина #новини Буковини #книги #література
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...