Коли у дитини немає бажання вчитися, питання потрібно ставити не йому, а батькам і педагогам. Що, власне, ви зробили, щоб зацікавити в навчанні маленького школяра? Які методи мотивації використовували під час дошкільного розвитку дитини? Чи надали їй можливість розвиватися всебічно, реалізовувати свої потреби в знаннях з перших кроків розвитку інтелекту?

Ми поговоримо про те, як правильно вчити дошкільнят і школярів, щоб навчання стало для них улюбленим, цікавим і значущим заняттям. Розглянемо це питання з трьох різних ракурсів - найпоширеніших помилок в навчанні дітей, основних факторів мотивації і правильних кроків в інтелектуальному вихованні.

Пункт перший: як не відбити у дитини бажання вчитися? Корисні поради для батьків

Найпоширеніша і неприпустима помилка - судити досягнення школяра, спираючись на особистий досвід і власні успіхи. Не може бути ніяких вимог і установок для дитини, особливо на етапі дошкільної підготовки і навчання в початковій школі. В майбутньому учень сам буде ставити перед собою цілі, знаходити способи їх досягнення, а поки ми повинні навчити його робити це самостійно.

Головні заборони в навчанні маленьких учнів:

  1. Не можна налаштовувати малюка на те, що вчитися - це важко або, навпаки, дуже легко.
  2. Не слід навантажувати дитину понад здібності, вимагати більше, ніж задає вчитель.
  3. Заборонено карати за низькі оцінки, за те, що у малюка немає змоги зробити завдання з першого разу.
  4. Не можна вимагати від непосидючого малюка підвищеної концентрації уваги, а від повільного - миттєвої реакції.
  5. Не слід соромити учня і порівнювати його успіхи з успіхами інших дітей.

Пункт другий: від чого залежить бажання вчитися і розвиватися у школярів і дошкільнят?

Щоб вчитися, потрібне бажання. Це зрозуміла теза, але не зрозуміло, як мотивувати учня, коли він до навчання ставиться, м'яко кажучи, байдуже. Успіх в навчанні залежить від чотирьох чинників:

  • інтересу;
  • здібностей;
  • впевненості;
  • цілеспрямованості.

Як розвинути бажання вчитися? Перед батьками стоїть відповідальне завдання:

  • пояснити малюкові сенс в пізнавальній діяльності (навіщо потрібно вчитися, яку користь принесуть набуті знання і навички);
  • розвивати розум, самостійне мислення, здатність до аналізу, творчі та гуманітарні здібності;
  • заохочувати, хвалити, щоб малюк повірив в себе, робити акцент на успіхах, як на результаті докладених зусиль;
  • вчити не пасувати перед труднощами, знаходити вихід зі складних ситуацій, доводити до логічного завершення всі розпочаті справи.

Пункт третій: як розвинути бажання вчитися? Користь розвиваючих курсів для дітей

Дуже часто інтерес до навчання пропадає, коли починаються шкільні будні. Нескінченні нудні уроки тримають маленьких учнів в напрузі. У школі адаптуватися до навчання дитині буде дуже складно, якщо вона не навчиться премудростям самостійного і колективного навчання, якщо вона не уважна, не може швидко засвоювати інформацію на слух і візуально, якщо не вміє робити висновки і вирішувати поставлені завдання.

В Україні є центр, який спеціалізується на всебічному розвитку інтелектуальних здібностей, мотивації, соціалізації і психологічному розвитку дітей 5-11 років. Це Школа ментальної арифметики Соробан®. Практика показала, що емоційно, психологічно навчання в школі дається легше тим дітям, які відвідували уроки ментальної математики. Це пов'язано з тим, що на курсах вони отримали перший позитивний досвід придбання знань, навички спілкування з однолітками і вчителем, засвоїли принципи навчання, навчилися працювати на результат.