• Головна
  • На Буковині запрацювала перша побутова сонячна електростанція
екслюзив
09:39, 23 лютого 2015 р.

На Буковині запрацювала перша побутова сонячна електростанція

екслюзив

Запустила її мешканка м. Кіцмань Оксана Твердохліб разом зі своїм батьком. 18 лютого 2015 року пані Оксана підписала угоду з ПАТ ЕК «Чернівціобленерго» про продаж сонячної енергії компанії-монополісту.

Оскільки жінка часто буває у Європі і знає, що там ці електростанції дуже ефективно працюють, вирішила запровадити цю систему у себе на Кіцманщині. Спочатку Оксана ретельно вивчала законодавство щодо запуску сонячних електростанцій. Саме будівництво сонячної електростанції жінка розпочала у листопаді 2014 року. Коли Оксана звернулася до ПАТ ЕК «Чернівціобленерго» з цим питанням, там навіть не знали, що існує Закон, який регулює роботу сонячних електростанцій. У ПАТ ЕК «Чернівціобленерго» компанії мене відправили, сказавши «толку з цього не буде». Мешканці Кіцманя теж не вірили в те, що сонячна електростанція запрацює. Однак жінка наполегливо йшла до своєї мети. Вона знайшла експерта в галузі права, який допомагав запускати сонячні електростанції в інших регіонах України. Він і допоміг Оксані з вирішенням юридичних питань.

Жінка встановила біля свого будинку 80 сонячних панелей заввишки 1 метр та завширшки 60 см. Потужність сонячної електростанції - 20 кВт:  10 кВт на Оксану і 10 кВт на батька. З словами Оксани твердохліб, всього в Україні налічується 10 таких електростанцій загальною потужністю 100 кВт. Будівництво сонячної електростанції зайняло тиждень часу, стільки ж часу пішло на її підключення. Вона дуже проста в обслуговуванні, працює в автоматичному режимі. До електростанції вмонтований інвертор - пристрій для перетворення постійного струму, який генерує СЕС, у змінний струм, що відповідає стандартам побутових мереж. І вже менш ніж за 3 місяці Оксана уклала офіційну угоду з «Чернівціобленерго» і продає монополісту згенеровану електроенергію. Сонячна електростанція обійшлася Оксані в 9 тисяч євро, але жінка впевнена, що альтетрнативне джерело енергії окупиться за кілька років. А у зв'язку з постійним зростанням тарифів на енергоносії в Україні, це це дуже вигідно. Тим більше, що для виробників сонячної енергії застосовується так званий «зелений» тариф, за яким вони продають енергію обленерго.

"Зелений" тариф для приватних домогосподарств, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, визначеного із застосуванням тарифного коефіцієнта, що застосовується для пікового періоду часу (для тризонної тарифної класифікації), помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання для приватних домогосподарств.


Постановою НКРЄ встановлено «зелений» тариф для приватних домогосподарств, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики, які вмонтовані (встановлені) на дахах та/або фасадах будинків, будівель та споруд, величина встановленої потужності яких не перевищує 10 кВт, та введені в експлуатацію, аж до 2030 року: з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2019 року – 350,41 коп/кВт∙год (без ПДВ); з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року – 311,47 коп/кВт∙год (без ПДВ); з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2029 року – 272,54 коп/кВт∙год (без ПДВ).

Оксана розповіла, що запуск сонячної електростанції став можливим лише після прийняття Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії». Відповідно до Закону, тепер будь-який власник приватного будинку може встановити в себе на даху сонячну електростанцію, під’єднати її до загальної електромережі і отримувати зелений тариф за згенеровані кіловат-години. Потужність домашньої СЕС не повинна перевищувати 10 Квт. Жодних ліцензій на цю діяльність не потрібно. Умова місцевої складової для домашніх сонячних електростанцій не діє - власник може купувати хоч китайські, хоч німецькі, хоч українські сонячні панелі.

Тож жінка-новатор радить буковинцям переходити на 3-зонний тариф і будувати сонячні електростанції. Тризонний тариф - це повний тариф – з 7.00 до 8.00; з 11.00 до 20.00; з 22.00 до 23.00 – всього 11 годин на добу. 1,5 тарифу – з 8.00 до 11.00 та з 20.00 до 22.00 – всього 5 годин на добу. 0,4 тарифу – з 23.00 до 7.00 – всього 8 годин на добу. Тобто уночі використовувати звичайну електроенергію - по 12 коп/кВт∙год., а вдень брати енергію від сонечка. «Це буде й економно, й вигідно, адже така станція робить економію 10 тон вугілля на рік, - запевняє жінка.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Буковина #Кіцмань #сонячна електростанція #альтернативна енергія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...